Правителствени служители, учени и предприемачи се събраха в Хамбург на срещата на върха „Китай среща Европа" в понеделник, в търсене на начини за по-добро икономическо сътрудничество на фона на растящия протекционизъм. Предложената от Китай инициатива „Един пояс, един път" бе сред основните обсъждани теми на двудневния форум, предава bulgarian.cri.cn.
В речта си на откриването бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер каза, че предоставените от „Един пояс, един път" възможности ще доближат хората и бизнеса от Азия и Европа. „Тази инициатива бе посрещната с голям интерес от целия свят, включително Германия и Европа. Това е силен сигнал, че Китай иска по-близки, бързи и добри връзки с основните си търговски партньори.", каза Шрьодер.
Бившият германски канцлер е почетен председател на срещата на високо ниво в Хамбург, инициирана от търговската камара на града през 2004 г.
Предложена от Китай през 2013 г., инициативата „Един пояс, един път" има за цел да изгради инфраструктурна мрежа, свързваща Азия с Европа и Африка, следвайки древния търговски Път на коприната, за да търси общ просперитет и развитие.
Заместник-председателят на търговската камера на Европейския съюз в Южен Китай Петер Хелис определи инициативата като многоизмерна инфраструктурна мрежа, подкрепяна от икономическите коридори с маршрути по суша и море, и насърчи компаниите от Европейския съюз да се включат активно в нея.
За Йенс Мейер, изпълнителен директор на Хамбургското пристанище, инициативата „Един пояс, един път" е повече от изграждането на инфраструктура. „Тя включва интелигентна комуникация", каза той, добавяйки, че сътрудничеството с шанхайското пристанище дава плодотворни резултати.