Агенция "Пътна инфраструктура"/АПИ/осъществява контрол върху заплащането на съответната такса за преминаване по платената пътна мрежа чрез електронната система за събиране на пътни такси. Това реши окончателно парламентът с приетите промени в Закона за движението по пътищата, предаде БТА.
От 1 януари догодина влиза в сила електронната винетка. Закупените до тогава хартиени стикери ще бъдат валидни до изтичане на срока им.
НС даде право на длъжностни лица от АПИ, определени от председателя на УС, да спират движещи се МПС чрез сигнал със стоп-палка с червена светлина като сигнал за спиране може да бъде подаден и от движещ се автомобил на агенцията със съответното означение. Те ще могат да проверяват документите за самоличност на водача, както и всички документи, свързани с управляваното превозно средство.
Дава се възможност за картово плащане на съответните пътни такси, регламентирани в Закона за пътищата.
Представителите на АПИ ще могат и да изземват и задържат свидетелства за регистрация на МПС в предвидените от закона случаи, както и да съставят и връчват актове за установяване на административни нарушения, да връчват електронни фишове за тях.
Пътното ведомство създава и поддържа информационна система, в която се издават и съхраняват докладите за нарушенията и електронните фишове. В системата могат да се съхраняват и съставени, но невръчени покани за съставяне на актове, ако отговарят на изискванията за електронен документ и са подписани с електронен подпис.
Депутатите решиха също заповед за прилагане на принудителна административна мярка да не се издава, ако в срок до два часа от съставянето на акта за установяване на административно нарушение и отнемане на свидетелството за управление на МПС или на свидетелството за регистрацията му се заплатят дължимите глоби. В този случай отнетите документи се връщат на водача, което се отразява и в акта.
Вписаният собственик, съответно ползвател, се освобождава от административно-наказателна отговорност във връзка с административни нарушения, ако в срок от седем дни от връчване на акта или електронния фиш представи декларация, в която посочи данни за лицето, извършило нарушението, и копие от свидетелството му за управление на моторно превозно средство.
При нарушение, установено и заснето от електронната система, може да се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган като той съдържа данни за мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на пътното превозно средство, собственика или вписания ползвател, размера на глобата, срока и начините за доброволното заплащане.
По отношение на пътните превозни средства, които напускат България, Агенция "Митници" ще контролира маршрутите на превозвачите. За тази цел митничарите ще могат да проверяват съответствието им с декларираните тол данни. Длъжностни лица от Агенция "Митници" няма да допускат МПС да излезе от страната, ако не е заплатена съответната такса според Закона за пътищата.
Занапред от специален режим на движение ще се ползват и МПС, определени от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", чието предназначение е осъществяване на контрол.