Политическите атаки срещу бранша идвали от големи чужди фирми, които подвеждали БСП - българските компании, особено големите, били пречка за тях
Вадят 1000 строителни машини по “Цариградско шосе” днес
Средната почасова ставка на българските строителни работници е 3,73 евро и е най-ниската в ЕС.
Дори китайските строителни работници получават средно по 5 долара на час, което прави 4,24 евро. (Виж графиката). Данните обявиха във вторник от ръководството на Камарата на строителите в България (КСБ), която днес ще изкара 1000 строителни машини в едната лента на бул. “Цариградско шосе” след 8-и километър. Те ще протестират мирно заради политическите атаки срещу строителния бранш.
Паралелно с това ръководството на камарата ще връчи на парламента и Министерския съвет декларация за спиране на политическите нападки срещу строителния сектор, под която вече са събрани над 50 хил. подписа.
“Искаме и среща с президента и се надявам да успеем да договорим такава”, каза във вторник председателят на Управителния съвет на КСБ инж. Илиян Терзиев.
Заплащането на труда определя около 9% от крайните цени в строителството, а останалите разходи са за материали и енергия. Всичко това води до факта, че изграждането на магистрали и други съоръжения у нас е
най-евтино
в целия ЕС
Според строителите зад политическите атаки стоят големи чужди фирми от бранша, които подвеждат “някои политически партии”.
Терзиев визира конкретно искането на БСП за външна експертиза на качеството на магистралите в България. Строителите са възмутени от това, че в БСП първо са ги приели и на думи са ги подкрепили, а след това лидерката им Корнелия Нинова заявила, че са отишли при нея да настояват да оттегли искането за независима експертиза. “Тази среща на “Позитано” 20 беше планирана далеч преди те да заговорят за проверката. И при тях, както и при останалите партии искахме просто подкрепа”, увери Терзиев.
КСБ настоява за дългосрочна визия за развитието на строителния бранш, тъй като през следващия програмен период еврофондовете ще предоставят на България между 12 и 15 млрд. евро. “Няма фирма в Европа, която да не желае да участва в разпределянето на тази баница. Но да сте виждали тук да идват немски или испански работници? Идват само техните инженери и наемат нашите работници на място. Българските строителни фирми, особено големите, са пречка за тях. Оттам идва цялата атака”, заяви инж. Терзиев, като припомни, че през годините се е случвало големи фирми от страни-членки на ЕС да печелят обекти у нас за 120 млн. евро и да превъзлагат цялата работа на български фирми срещу 120 млн. лв.
Той заяви, че в регистъра на КСБ напоследък са вписани към 25 нови големи чужди фирми, включително и от Китай и Мексико. Вписването им дава по-сигурен достъп до нашия строителен пазар, тъй като за редица строителни дейности участие в обществени поръчки се допуска само за регистрирани членове на камарата.
“Да не мислите, че тези фирми са се вписали само за да узнаем за съществуването им”, каза Терзиев.
Един от главните проблеми пред строителния бранш и конкретна причина за случаите на некачествено строителство е
липсата на
кадри,
заявиха от ръководството на КСБ. Затова строителите настояват да има национална политика за подготовка на специалисти в бранша с участието на министерствата на образованието и на труда и социалната политика.
Боя се, че в резултат на тези политически атаки срещу нашия бранш още повече от служителите ни ще отидат там, където вече отидоха половината - в чужбина, каза Терзиев.
Председателят на КСБ инж. Илиян Терзиев показа немският референтен справочник за минималните цени в строителния бранш.
Браншът настоява най-вече за създаването на регламенти в строителството, включително и за почасовите ставки. Терзиев показа немския регламент за формиране на цените за всеки определен вид работа и препоръча и в България да се въведе такъв. Той ще определи
минималните
възможни цени в
строителството
и ще спре дъмпинга, който често става първопричината за некачествено изпълнена работа.
Промяна в Закона за устройство на територията предлага изпълнителният директор на КСБ Мирослав Мазнев - да се промени ограничението, според което на обекти над 1000 кв. м разгърната строителна площ (РЗП) да има задължително квалифицирани строителни работници освен техническия ръководител. Според камарата това изискване трябва да се въведе за всеки обект с над 100 квадрата РЗП.
Друга промяна засяга участието на подизпълнители на строителни обекти, които са спечелени след обществена поръчка. Сега законът изисква фирмите подизпълнители да бъдат обявени още при кандидатстването. “Но един строителен процес продължава понякога около 4 години, аз не знам какво ще стане за този период. Истинска конкуренция има само ако имам възможността по всяка време да избирам подизпълнителите”, заяви шефът на КСБ Илиян Терзиев.
КРИБ: Да спрем нихилизма към строителите
КРИБ не може да толерира нихилистичното политическо говорене срещу строителния бранш и застава изцяло зад този отрасъл.
Заявих това на президента Румен Радев по време на срещата му с работодателските организации във вторник”, съобщи пред “24 часа” изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов.
Той обаче получил уклончив отговор от Радев. “Той цитира ремонта на улица “Граф Игнатиев”, но аз опонирах, че това е само едно малко петънце от цялата дейност на строителите. Има една нихилистична атака срещу целия сектор, а политическият и инвестиционен климат се влияят силно от политическото говорене”, каза още Иванов.
БСП не били против строителния бранш, искали да помогнат на хората
Никой не атакува строителите, не е опит за дискредитиране на бранша, а гражданите да бъдат доволни от услугата. Не сме против бранша, а искаме да помогнем, за да са доволни хората. Така зам.-шефът на ПГ на БСП Драгомир Стойнев обясни позицията на червените за проверката на независима лаборатория на качеството на пътищата, което бе прието остро от Камарата на строителите.
Магистрала “Марица” на втората седмица пропадна, оградата по границата, известна като Великата китайска стена, пада при всеки дъжд, даде примери той. Но не можа да отговори колко ще струва анализът на независимата лаборатория.
Стойнев разказа, че срещата на БСП със строителите била в изключително конструктивен дух. Корнелия Нинова им каза, че ако БСП дойде на власт, няма да се продължава по този начин, ще се работи по прозрачни правила и всяка фирма ще има равен шанс, обясни заместникът ѝ в групата.