Това, което всички виждаме след редица международни форуми, е че постигането на консенсус е по-трудно. Но въпреки тези трудности в Аржентина групата на 20-те успяха да стигнат до общо комюнике и в него има 3 много важни неща: Едно от тях е споразумението за реформа на Световната търговска организация. Това е необходимо, за да може светът да върви напред. Това каза Кристалина Георгиева, главен изпълнителен директор на Световната банка, в предаването "В развитие" по телевизия "Блумбърг".
"Светът се променя, не могат институциите да остават същите. По две теми - да се разшири споразумението към сферата на услугите и по това да се защитава по-добре интелектуалната собственост - има единство. Второ - имаше обявяване на споразумението между Мексико, САЩ и Канада. Изключително ясен сигнал, че търговски спорове могат да намерят решение. И трето - в коридорите се стигна до готовност между САЩ и Китай до март месец да намерят решение на своите търговски спорове", съобщи Георгиева положителните новини от значимите международни форуми.
Тя коментира атмосферата в залата по време на форума в Аржентина като на един нормален, леко скучен формат, на среща на лидерите на Г20. "Светът се е затъжил за така срещи, в които между лидерите има повече общо, отколкото различия. Това, че приключи срещата добре не означава, че всички проблеми са решени", коментира Георгиева.
На форума в Катовице също има общо решение, припомни Георгиева, което се отнася до правилата за изпълнение на Парижкото споразумение за климата. Не беше никак лесно те да бъдат приети, но в крайна сметка светът успя да се обедини, което е толкова важно за тези проблеми, които не могат да бъдат решавани от нито една страна отделно.
Три големи теми посочи тя, които фокусират вниманието на международните организации и правителствата - това е изменението на климата, което вече се усеща с голяма и понякога разрушителна сила, сигурността и ясна платформа за справяне с рисковете на тероризма - както физическия, така и по електронен път и трето- че трябва да има растеж на световната икономика, който да е по-справедлив.
От него да могат да се ползват по-равностойно хората на тази планета.
"От тези три неща зависи дали ние ще продължим да съществуваме като цивилизация. Ако ние не се справим днес с проблемите с климата и не се адаптираме към тези изменения заедно, това означава, че до края на този век децата ни ще живеят на една много гореща, необитаема планета. От това, което имаме днес, до онова - с 3-4 градуса по-високи температури - не можем да си го позволим".
По темата за бедността Георгиева посочи важността за обединението на хората по проблема, тъй като днешния свят всеки може да види как живеят другите по планетата и всеки човек има желание да живее по-добре. "Ако ние продължим да задълбочаваме разликата между богати и бедни, няма как да имаме сигурност и стабилност и няма как светът да бъде хубаво място за живеене".
В последните 25 години 1,100 млрд. души са излезли от положението да живеят лошо, съобщи гостът и посочи няколко примера на напредък в справянето с бедността в някои райони и успешшното решаване на социални проблеми.
"Страхът има големи очи - това ще се разберат ли САЩ и Китай, това плаши инвеститорите. Засега аз виждам една икономическа цикличност и виждам една динамика, която идва от новата икономика. Две трети от богатството на света сме ние", са думите на Георгиева по повод бъдещето на икономическото развитие и зависимостта на пазарите от консенсуса между страните и лидерите им.