„Пазарът на семена за пшеница в България е изключително разнообразен, напоследък търсенето е ориентирано не само към добив, но и към качество, включително и добри хлебопекарни качества. В последните 10 години намалява сертифицирането на семена пшеница в група „В” – каза в Добрич директорът на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол Бистра Павловска на 25-ото издание на специализираното изложение „Борса за семена и посадъчен материал”, организирано от „Добрички панаир”АД.

„Площите с тъй нар. наречената фуражна пшеница намаляват, в сертификацията почти незначителни са количествата” – добави тя. Павловска е категорична, че държавната помощ дава възможност на фермерите да се ориентират към производство на по-добри и по-търсени сортове, от по-високите групи и с по-добри хлебопекарни качества. „Държавната помощ и за тази година ще бъде в рамките на не по-малко от 1 млн. лв за фермерите, които произвеждат семена” – обави Павловска, като добави, че за м.г. усвоената държавна помощ е 1,096 млн. лв.

„Новите сортове трябва да отговарят на изискванията на клиентите за качество, да са с добри добиви, за да покриват техните икномически изисквания, но и да отговарят на предизвикателствата на климата, да са устойчиви на икономически важните болести” – каза още Павловска.

На въпрос, че зърнопроизводителите у нас сеят масово пшеница с вносни семена, Павловска призна, че у нас се внасят и категории базови семена, и първо размножение в по-малък обем. „Българската селекция има предимство, защото е създадена в нашите условия и в много случаи отговаря адекватно на изискваванията на клиентите” – добави тя. Всяка година в изпитване има над 300 нови сорта от полски и зеленчукови култури. „Ако сравним производството на пшеница в България, тук процентът на запазено българско производство и български сортове е много висок, има сектори, в които вече почти няма българско производство” – каза Павловска.