Президентът на САЩ Доналд Тръмп и председателят на КНР Си Цзинпин ще се срещнат може би в края на февруари. Стопанинът на Белия дом каза, че мисли за такъв вариант. По-рано Вашингтон съобщи, че се подготвя и среща с лидера на Северна Корея Ким Чен Ун. По данни от източници и в двата случая преговорите изглежда ще протекат във Виетнам. Сценарий, който ще повиши ролята на тази страна в световен мащаб. Според експерти американците са повели хитра игра в стремеж за сближаване с бившия си враг напук на Пекин.
За място на възможната среща се сочи виетнамският крайбрежен град Дананг. Името му буди съвсем ясни асоциации у хората, следили хода на американската война във Виетнам. Защото през 60-те и 70-те там действаше огромна американска база с летище и пристанище, през която САЩ изпращаха в страната войници и военни товари.
И ето, колелото на историята направи пълен оборот. Днес Вашингтон вижда в Дананг удобна точка на картата, където може да договори сделка в търговския спор с Китай и да стигне до разбирателство със Северна Корея за денуклеаризация на страната.
Според източник на издавания в Хонконг в. "Саут Чайна морнинг пост", председателят на КНР и главата на американската администрация обмислят среща в Дананг на 27 и 28 февруари. Тръмп спомена това тези дни, докато разговаряше във Вашингтон с китайска търговска делегация, оглавявана от вицепремиера Лю Хъ. Президентът на САЩ каза, че с удоволствие ще се срещне със Си веднъж или два пъти, за да сключат търговска спогодба.
Не бяха огласени никакви подробности за подготовката на това събитие. Китайското външно министерство посочи само, че Си би желал да поддържа контакти с Тръмп по различни канали.
Вашингтон се готви и за втора среща между Тръмп и Ким Чен-ун в края на февруари. Президентът на САЩ обеща да съобщи датата и мястото тази седмица - може би във вторник, когато ще огласи доклад за положението на страната.
В. "Уолстрийт джърнъл" съобщи, че по време на разговора в Овалния кабинет на Белия дом делегацията от КНР е предложила на Тръмп да се срещне със Си на китайския остров Хайнан - след като американският лидер приключи преговорите с Ким. Както обясни Цзин Цанжун, зам.-декан на факултета за международни изследвания в Народния университет на Пекин, Китай би предпочел да се представи като домакин и да организира срещата с Тръмп на своя територия.
"Проблемът е двустранен. Няма нищо общо с трети страни. Китай направи огромни отстъпки в търговията. И ако Тръмп ще пътува за Източна Азия, идеално би било да избере Хайнан", посочи китайският учен. Той смята освен това, че Китай не иска да усложни търговските преговори с дискусии за денуклеаризацията на Северна Корея.
Китай все още е най-големият търговски партньор и опора на КНДР. В разстояние на година Ким Чен-ун има четири срещи със Си. Според някои наблюдатели той смята да използва връзките си с Пекин като коз в следващите си преговори с Тръмп.
Нека припомним, че Тръмп и Си се разбраха на декемврийската си среща да отложат по-нататъшното вдигане на митата с 90 дни, до 1 март 2019 г. Щатите обаче заплашиха да обложат китайски стоки за 200 милиарда долара с мита, повишени от 10 на 25 процента, ако дотогава американските претенции не бъдат задоволени.
Дмитрий Мосяков, шеф на отдела за Югоизточна Азия в Института по ориенталистика към РАН, отбеляза пред "Независимая газета": "Ясно е защо САЩ искат срещите на върха да бъдат във Виетнам. Те полагат максимални усилия за развитие на отношенията с Ханой и го разглеждат като свой ключов съюзник в Югоизточна Азия. Американците поддържат връзки и с официалните власти, и с интелигенцията".
По думите на експерта, САЩ се стремят да покажат, че Виетнам - някогашен враг, се превръща в приятел на Америка. "Това е хитър ход. Той трябва да демонстрира доверието на Вашингтон към виетнамското ръководство. Американците исккат да превърнат Дананг във витрина на Виетнам, подобно на Ханой и Хошимин - обясни Мосяков. - Същевременно виетнамско-китайските отношения се стабилизираха. Министърът на отбраната на Виетнам направи посещение в Китай, там бе обсъдена темата за сътрудничество."
Трудно е да се каже дали Си Цзинпин ще склони на среща във Виетнам. Защото Китай прозира смисъла на американската игра. Си не е забравил как в края на миналата година вицепрезидентът на САЩ Майкъл Пенс обвини Китай в нечестна търговия, експанзия и други смъртни грехове, заключи експертът.
(От БТА)