Държавата: Спокойно, мините и ТЕЦ-2 няма да фалират
Международната конференция "Чиста енергия и инвестиции в енергетиката", която се провежда днес и утре в Стара Загора, започна с протест на стотици енергетици и миньори пред залата, работниците поискаха гаранции за бъдещето на мините и топлоцентралите в комплекса "Марица изток" и за работните си места. Те са притеснени, тъй като без намесата на собственика си държавните мини и държавната ТЕЦ "Марица изток 2" могат да фалират заради затегнатите мерки в рамките на ЕС при работата на въглищните топлоцентрали.
Според КНСБ в ТЕЦ "Марица изток 2", централата на практика вече е във фалит и той може да стане официално факт, ако не бъдат взети спешни мерки. На първо време това е промяна в законодателството, която да позволи ДКЕВР да калкулира в цената на тока, произвеждан в централата, на всички разходи, включително и цената на вредните емисии. По-нататък трябда бъде увеличен капиталът на дружеството, както и до края на годината да бъде разработен и защитен пред ЕК в Брюксел обоснован механизъм за капацитет, което ще позволи на централата да работи поне до 2035-2040 г. без проблеми.
В момента в ТЕЦ-2 работят само два от осемте му енергоблока - капацитет 360 мегавата при монтирани 1800, ограничението е за да не се трупат нови загуби. Една трета от персонала са в платен, но непоискан от хората отпуск.
Зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков, който участва в конференцията, увери, че държавата няма да допусне фалити на държавните дружества в комплекса "Марица изток". Очаква се до юни ЕК да позволи капиталът на дружеството да бъде вдигнат с поисканите вече 600 милиона лева, като признае, че те не са нерегламентирана държавна помощ, което ще предотврати фалита на централата. В момента се обсъжда проект за интегриран национален план за енергетиката и климата, чийто приемане ще позволи на България да се включи в срока и до края на годината да обяви и защити пред Брюксел своя защитен капацитет на енергийните си мощности.
Зам.-министър Станков съобщи още, че в понеделник Европа е отпуснала около 29 милиона евро за строителство на нова енергийна връзка с Гърция. "В момента България изнася между 600 и 700 мегавата ток в чужбина. Спасението на централите като ТЕЦ-2 е и в участие на международния пазар, където цената на електричеството е по-висока, отколкото у нас", каза зам.-министърът на енергетиката.
Представителят на ЕК у нас Огнян Златев подчерта, че България трябва да се възползва от предвидените за разпределение в 10 страни от ЕС до 2030 г. 310 милиона разрешителни за търговия с въглеродни емисии, за да укрепи енергийната си сигурност.