Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев внася за разглеждане проект на решение на Министерския съвет за одобряване на максималния размер на новите държавни гаранции за 2020 г. по Закона за кредитиране на студентите и докторантите /ЗКСД/, предава БТА.
Предложеният проект на акт има за цел да осигури държавна гаранция за кредитите, които ще се отпускат през 2020 г. по ЗКСД в общ размер до 50 милиона лева, се посочва в доклада, публикуван за обществено обсъждане.
Размерът на държавната гаранция за кредитите е определен от Министерството на образованието и науката /МОН/ след извършен статистически анализ на базата на реални данни за кредитирането по ЗКСД за периода 2010-2018 година, както и в резултат от извършена оценка на тенденциите и очакванията на кредитните институции за развитието на кредитирането по ЗКСД. С приемането на акта се очаква да се увеличи делът на 30-40-годишните със завършено висше образование, което е национална цел, заложена в Националната програма за реформи на Република България /2012-2020/ и в изпълнение на Стратегията на Европейския съюз "Европа 2020".
В изпълнение на разпоредбата на чл. 13, ал. 4 от ЗКСД максималният размер на новите държавни гаранции се одобрява ежегодно с решение на Министерския съвет по предложение на министъра на образованието и науката, съгласувано с министъра на финансите.
От 2010 до 2018 г. 20 499 студенти и докторанти
са изтеглили кредити за висшето си образование
на стойност 136 993 996 лева
Анализът на резултатите от програмата за кредитиране на студентите и докторантите през отчетния период от 2010 г. до 2018 г. показва, че 20 499 студенти и докторанти са се възползвали от възможността да изтеглят кредит по ЗКСД на обща стойност 136 993 996 лева. Отпуснатите кредити за заплащане на такси за обучение са 20 129, а отпуснатите кредити за издръжка са 320.
Докторантите, сключили договор за кредит по ЗКСД, са 87. Общо 555 студенти, граждани на европейски държави и на европейското икономическо пространство, са сключили договор за кредит от 2010 г. до 2018 г. Броят на чуждестранните кредитополучатели представлява 2,71 процента от общия брой на отпуснатите кредити по ЗКСД.
Увеличава се средният размер на кредитите
заради по-високите такси за обучение, но
се запазва държавната гаранция от 50 милиона
лева за студентското кредитиране
Наблюдава се увеличаване на средния размер на кредитите по Закона за кредитиране на студентите и докторантите, което е резултат от няколко фактора, се посочва в доклада. Сред тях е увеличеният размер на издръжката за обучение за един студент/докторант и съответно по-високият размер на таксите за обучение, както и измененията в Закона за висшето образование, с които се дава право на висшите училища при определени условия да извършват обучение срещу заплащане в образователно-квалификационните степени "бакалавър" и "магистър".
С оглед на гореизложеното в предложения проект на решение на Министерския съвет размерът на новите държавни гаранции се запазва на 50 милиона лева. Причините за това са свързани с повишаването на таксите за обучение в държавните висши училища, с оглед на промяната в диференцираните нормативи по професионални направления. Проектът е свързан и с променения размер на минималната работна заплата. Той оказва директно влияние върху максималния договорен размер на кредитите за издръжка, както и на средния размер на кредитите, който е в размер на 9 000 лева, както и на броя на потенциалните кредитополучатели, които могат да се възползват от програмата. Това са 125 000 студенти и докторанти в държавните и частните висши училища в България.
Има заявен интерес в системата на студентското кредитиране да се включи седма банка, което налага да бъдат заделени средства от държавната гаранция за сключване на споразумение за кредитиране на студентите и докторантите за 2020 г. Одобреният от Министерския съвет максимален размер на новите държавни гаранции се включва в Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година.
С проекта на решение на Министерския съвет не се хармонизират актове на Европейския съюз, поради което не се налага изготвяне на справка за съответствие с европейското право, информират от МОН.