С приближаването на втория форум на високо равнище за международното сътрудничество по „Един пояс, един път" на 22 април в Пекин работната група за стимулиране изграждането на инициативата публикува документ със заглавие „Инициатива за съвместно изграждане на „Един пояс, един път": Напредък, принос и перспективи", предава bulgarian.cri.cn.
В него се посочва, че до края на март 2019 г. китайското правителство е подписало 173 документа за сътрудничество в тази рамка със 125 държави и 29 международни организации. Страните в обхвата на „Един пояс, един път" се разшириха от Азия и Европа до Африка, Латинска Америка и южната част на Тихия океан. В бъдеще Китай ще продължи да счита взаимосвързаността за основа, да полага усилия за стимулиране на сътрудничеството със съответните страни в сфери като строителството на магистрали и железопътни линии, космоса, авиацията, електрическата енергия и мрежовата комуникация.
В доклада се казва, че в момента съвместното изграждане на „Един пояс, един път" получава все по-голяма подкрепа от международната общност. ООН, Г-20, АПЕК и други международни организации добавиха тази инициатива и основната й идея към важните си документи.
Търговското и икономическо сътрудничество е важна част в съвместното изграждане на „Един пояс, един път". Данните показват, че от 2013 до 2018 г. вносът и износът между Китай и страните в обхвата на „Един пояс, един път" са надхвърлили 6 трилиона щатски долара.
През май 2017 г. в Пекин се проведе първият форум на високо равнище за международното сътрудничество по „Един пояс, един път" и всички постигнати от него резултати са изцяло приложени.