В годината, когато отбелязваме 70-годишнината от установяване на дипломатическите отношения между България и Китай предстоят редица конкретни събития, свързани с напредъка на българо-китайското икономическо сътрудничество. Сред тях приоритет има организирането на национални участия в специализирани международни панаири и изложения в чужбина. От друга страна – различни китайски провинции и области ще представят в България възможностите си, което ще даде още по-голям тласък на взаимните контакти, предава Радио "Китай".
Участието на България във Втората среща в Пекин по мащабния проект, иницииран от президента Си Дзипин - „Един пояс, един път", както и активното участие на водената от българския премиер Бойко Борисов делегация в проведената малко по-рано в Дубровник, Осма Среща на върха във формата „16+1", са още едно доказателство за желанието на България за добро сътрудничество с Китай в различни области.
Участието на Гърция като 17-ия член на формата „16+1" , както и присъединяването на Италия към проекта „Един пояс, един път" са нов стимул за икономическите и културни взаимоотношения между Китай и останалите страни. В тази връзка, избирането на София за столица на Глобалния център за сътрудничество между Китай и Европа, дава нов тласък в отношенията между България и Китай.
Ето и няколко конкретни примера за проведени през последните две седмици събития и разговори, между висши представители на България и Китай контекста на бъдещето развитие на икономическото сътрудничество:
Добрите досегашни резултати в търговските отношения между двете страни бяха представени по време на първата среща между министъра на икономиката на Република България Емил Караниколов и новоназначения извънреден и пълномощен посланик на Китай у нас Н.Пр. Дун Сяодзун. „Българският износ за Китай през последните години се е увеличил десетократно, като през 2018 г. е достигнал рекордно високо ниво на износа ни от близо 882 млн. долара. Двустранната търговия през 2018 г. стига стойности от близо 2,4 млрд. долара, като отбеляза ръст от близо 22% спрямо 2017 г.", казва министър Караниколов по време на срещата и добавя, че 2018 година беше изключително важна в развитието на двустранните отношения с Китай. „Реализирахме много значими събития, като Първото издание на Китайския международен панаир за вносни стоки през ноември в Шанхай и посещението на Ли Къцян в България – първа визита на китайски премиер от 18 години насам, съчетано с провеждането на 7-та Среща на правителствените ръководители на Инициативата „16+1".
По време на срещата с посланик Дун Сяодзун министър Караниколов даде заявка за задълбочаване на двустранните взаимоотношения между двете страни, като подчерта, че „…за България инициативата „16+1" е важен механизъм за стимулиране на търговско-икономическите връзки с Китай и ние ще продължим активно да участваме във всички срещи на този й формат."
Н.Пр. Дун Сяодзун и минисстър Емил Караниколов обсъдиха още и предстоящото ЕКСПО за търговия и инвестиции Китай - Централна и Източна Европа в гр. Нинбо, както и Второто издание на Китайския международен панаир за вносни стоки в Шанхай.
До дни предстои подписването на Меморандум за сътрудничество между българското министерство на икономиката и китайската провинция Хайнан Това стана ясно след срещата между министър Емил Караниколов и Председателя на Асоциацията на Хайнан за приятелство с други страни Сяо Дзие в София. Остров Хайнан е един от е един от най-големите туристически центрове в Източна Азия. Но не само туризмът е включен в Меморандума за сътрудничество, а също и възможностите за инвестиции, които България може да предостави в индустриалните зони, във високо-технологичните паркове, както и в научно изследователската дейност. От своя страна Сяо Дзие е представил политиката на централното китайско правителство за развитие на Хайнан, която е най-младата китайска провинция, като широкообхватна пилотна зона за свободна търговия, постепенно изграждайки "свободно търговско пристанище с китайски характеристики". По думите му, „…по този начин Хайнан ще се утвърди като пилотна зона за задълбочаване на реформите и отваряне към света, пилотна национална екологична зона, международен туристически център и национална стратегическа зона за логистични услуги. Основните стълбове в развитието на Хайнан ще бъдат туризмът, модерните услуги и високо-технологичните индустрии."
Министър Караниколов е изразил задоволството си от отличните икономически взаимоотношения между България и Китай и рекордния стокообмен за миналата година. Той е уверен, че през 2019 г. търговските показатели между двете страни ще бъдат още по-добри.
През м. юни т. г. предстоят няколко посещения на българския министър на икономиката в Китай, като най-скорошното е участието му в Международнaта изложба на стоки и услуги от Китай и страните от Централна и Източна Европа (CHINA-CEEC INVESTMENT AND TRADE EXPO), в периода 8-11 юни 2019 г., гр. Нинбо, Китай – това съобщиха от Министерството на икономиката. Отново през юни е предвидено и участието на българска икономическа делегация в Международен панаир в Китай (CISMEF), в гр. Гуанджоу, провинция Гуандун, Китай.
В целия този контекст е добре да припомним думите на българския вицепремиер по икономическата и демографската политика Марияна Николова само преди дни по време на работна среща с новия посланик на КНР в София Дун Сяодзюн: „Бихме искали сътрудничеството ни да има повече конкретни, практически измерения, включително чрез осъществяване на големи инвестиционни проекти с китайско участие в България." Вицепремиерът отбеляза, че България желае да разшири обмена и разнообразието от висококачествени български продукти на китайския пазар.