За година трябва да се подобри управлението на държавните фирми, да се запази стабилна банковата система и ръстът на доходите
България може да се присъедини към валутния механизъм II до 12 месеца, съобщи във фейсбук профила си премиерът Бойко Борисов. Той цитира доклад на “Стандард енд Пуърс”. С него в събота агенцията потвърди кредитния рейтинг на България с положителна перспектива.
Валутният механизъм II е всъщност т.нар. чакалня на еврото, в която дадена държава престоява преди да въведе единната европейска валута. За влизането в механизма България подаде документи пред Европейската централна банка и ЕК през юни 2018 г. и отговор се очакваше в рамките на година. Най-вероятно той ще е, че България може да влезе във валутния механизъм до юли 2020 г.
Дотогава се очаква вече да са минали всички размествания на основните постове в ЕЦБ и ЕК след евроизборите от 26 май. Освен това трябва да бъдат обявени и резултатите от стрес тестовете, които ЕЦБ в момента провежда на част от банките в България. От тях до голяма степен ще стане ясно дали страната ни е готова за влизане в банковия съюз на ЕС, а оттам и за приемане на еврото.
В рамките на следващите няколко месеца трябва да са изпълнени и мерките за подобряване на управлението на държавните фирми. Това е един от поетите ангажименти в пътната карта за въвеждане на еврото, които България пое. Вече е готов проектът за нов закон за държавните предприятия и се очаква неговото гласуване в парламента.
В следващите 12 месеца страната ни трябва да докаже, че ръстът на доходите остава устойчив. Наскоро в доклад на ЕК за макроикономическите дисбаланси бе отбелязано, че БВП на човек от населението у нас все още е около 50% от средния показател за ЕС.
Изпълнението на тези и още няколко ангажимента би довело и до повишение на кредитния рейтинг на България. В събота от “Стандарт енд Пуърс” посочиха, че биха го повишили при влизане на България във валутния механизъм II. По-нататъшен напредък в структурните и институционалните реформи също би довел до повишаване.