Общо 30 проекта с чуждестранни инвестиции на стойност 49,2 милиарда юана (7,12 милиарда щатски долара) бяха подписани в Шанхай на 30 май. Според анализатори, това е знак за успешните усилия на Китай да привлече чуждестранни капитали и доверието към втората по големина икономика в света, предава Радио "Китай".

Проектите, които обхващат сектори като финансовите услуги, хранителните продукти, превозните средства и биомедицината, бяха подписани заедно в хотел в Шанхай, се казва в съобщение на китайски медии.

Въпреки продължаващата търговска война между Китай и САЩ, осем американски компании също са в листата с проекти. Те са в сектора на технологиите, потребителските стоки, новите материали, авточастите и здравните грижи.

С отварянето на финансовия сектор на Китай все повече чуждестранни компании ще могат да притежават контролни дялове в съвместните си предприятия в страната. Американската компания „Джей Пи Морган Чейс" и германският застраховател „Алианц", заявиха, че са инвестирали в Шанхай, за да се утвърдят на китайския пазар.

„От средносрочна и дългосрочна гледна точка стабилността на китайския пазар и огромния потенциал са предимства, базирани на зрялата му верига на доставки, производството и маркетинга", каза Уан Дзюн, заместник-директор на информационния отдел на Китайския център за международен икономически обмен в интервю за Глобъл таймс. Той отбеляза също, че чуждите компании са готови да инвестират в Китай, въпреки че ескалиращата търговска война между САЩ и Китай може да създаде известни опасения относно техните стратегии.

Данни на китайското търговско министерство от миналия месец показват, че новите чуждестранни компании в Китай за периода януари-април тази година са били над 13 000 с инвестиции на стойност 305,24 милиарда юана, което е с 6,4% повече на годишна база. САЩ остават основен източник на инвестиции на китайския пазар, като техният дял е с 24,3% повече в сравнение с миналата година.

„Вратите на Китай ще бъдат отворени още по-широко заради американския протекционизъм", заяви Ли Сяоган, директор на Изследователския център за чуждестранни инвестиции към Шанхайската академия на социалните науки. Той добави също, че Шанхай, който е център на района по делтата на река Яндзъ, „предлага най-добрата бизнес среда в страната за установяването и оставането на чуждестранните инвеститори".

Според данни на търговската комисия на Шанхай, за периода януари-април тази година градът е привлякъл над 2000 допълнителни чуждестранни инвестиционни проекта, което е с 52,3% повече на годишна база.