"Вече тече 90-дневният срок, в който потенциалните партньори могат да подадат заявления за участие за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене".

Реализацията на АЕЦ "Белене“ ще увеличи енергийната сигурност не само в България, но и в целия регион. Това е добра възможност да се реши важният въпрос, свързан с прехода към нисковъглеродна енергетика – трайна тенденция в целия Европейски съюз." Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова при откриването на международната ядрена конференция Булатом край Варна.

По думите на министър Петкова, освен за стратегически инвеститор, кандидатите могат да депозират интерес за притежаване на миноритарен дял от компанията или за сключване на договор за изкупуване на електрическа енергия от големи индустриални консуматори и към момента има предварително заявен интерес от няколко големи компании от Китай, Русия, Франция, САЩ.

"Уверена съм, че България ще продължи успешното развитие на ядрената енергетика като гарант за националната, регионалната и европейската енергийна сигурност.

Проектът има и икономическа роля за създаване на нови работни места за висококвалифицирани специалисти и развитието на региона. България експлоатира АЕЦ "Козлодуй" от десетилетия при най-високи стандарти на безопасност. По думите й приоритет за правителството е удължаването живота на 5-и и 6-и блок на централата. За пети блок това вече е факт, а сега се очаква лицензия и за шести", допълни Петкова.

"Изграждането на АЕЦ "Белене" ще позволи да преаранжираме микса си. Засега само атомната енергия и възобновяемите източници не могат да задоволят цялото потребление, така че страната ни не бива да задрасква с лека ръка въглищата. Нужно е обаче да започнем да развиваме и водородните технологии, като това ще помогне да постигнем беземисионна енергетика. Би било много добре, ако държавата стане мажоритарен участник в проекта "Белене"." Това обясни председателят на УС на Булатом Богомил Манчев.

Зам.-председателят на парламентарната комисия Таско Ерменков посочи, че България трябва да бърза максимално с реализацията на "Белене", тъй като много държави на Балканите и в Източна Европа имат проекти в сферата на ядрената енергетика. "Не бива да допускаме никакви забавяния, за да не се окаже, че новата атомна централа няма къде да пласира продукцията си", обясни Ерменков.

Срокът за получаване на заявления за участие в процедурата за проекта "Белене" е 90 дни, а срокът за приключване на процедурата е 12 месеца. Поканите за участие до потенциални инвеститори вече са изпратени.