Изпратени са покани до евентуални инвеститори в проекта "Белене" - до "Росатом", "Фраматом", "Дженерал електрик" и до Корейската  хидро-ядрена корпорация. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова след откриването международна ядрена конференция във Варна, организирана от "Булатом" От  22 май, когато процедурата беше  публикувана в Официалния вестник на ЕС, тече 90 дневен срок за подаване на заявения за участие в нея.

Пред журналисти президентът на "Росатом Оверсийс" Евгений Пакерманов заяви, че  такива проекти  най-успешно се осъществяват чрез международна кооперация. И даде пример, че днес са се срещали с ръководители на "Фраматом". Французите са заявили, че в случай на реализация на проекта са заинтересовани да участват в него , в това число и в организацията на финансирането му. Пакерманов каза още, че е необходимо да се привлече дългосрочно финансиране и "Фраматом" са готови да окажат поддръжка по този въпрос.

Колкото до руската компания , тя е готова да е строител на "Белене", но все още не е взето решение дали ще е стратегически инвеститор. Пакерманов настоя за държавна подкрепа, което не означавало задължително държавни гаранции, но всеки инвеститор искал да си върне вложенията.

Петкова заяви, че участието на държавата в проекта е определено с  решението на парламента. Тя се включва с апортна вноска с всички активи, като особено ценни са лицензираната площадка и лицензираният проект. Процесът на лицензиране ще тече паралелно с преговорите с кандидатите, които бъдат избрани да са в късата листа. 

 Петкова повтори, че НЕК ще иска да има блокираща квота, която не е задължително да е 34,5 или 51%, можело да е и по-малко, но да има глас при вземане на важни решения в проектната компания.

На въпрос на журналисти за интереса към изкупуване на тока от "Белене", тя заяви, че бизнесът може да се включи в проекта, но засега няма заявки за подписване на дългосрочни договори за изкупуване на тока.