Автоматизацията може да принуди над 100 млн. жени по света да намерят нова работа до 2030 г., показва изследване на McKinsey Global Institute, цитирано от Wall Street Journal и "Инвестор".

Изследването, което беше публикувано във вторник, показва, че технологичният напредък засяга половете сравнително еднакво. То потвърждава мнението, че автоматизацията се отразява най-тежко предимно на заетите в промишленото производство мъже.

Нововъзникващите технологии ще изглеждат по различен начин и ще изместят голям брой жени, смята Мекала Кришнан, изследовател в McKinsey Global Institute и един от авторите на доклада. Напредъкът може да приеме формата на виртуални асистенти като Alexa, които да изпълняват административни задачи, повече безкасови магазини и изкуствен интелект, който да замени служителите в кол центровете.

Тези технологии може да променят работните места, заемани от жени, по начина, по който роботизирани ръце в заводи поставят под натиск повечето работни позиции в промишленото производство, заемани от мъже в САЩ през последните десетилетия.

„Новата вълна на автоматизацията е много повече от производство и роботи. Секторите и работните места, в които автоматизацията ще играе роля, ще варират значително и жените може да бъдат еднакво засегнати като мъжете“, смята Кришнан.

Административната работа, извършвана от секретарки и счетоводителки, е област, която се поддава особено на автоматизация. 72% от тези работни места в развитите икономики са заемани от жени, показва изследването на McKinsey. Заетите в сектора на услугите, включително търговията на дребно и хранителната индустрия, също са податливи на автоматизация и включват голям брой жени.

Изследването разгледало десет от най-големите икономики в света, сред които САЩ, Китай и Индия, и установило, че 107 млн. работни места, заемани от жени, са застрашени да бъдат закрити заради автоматизация. Това се равнява на 20% от всички работни позиции, заемани от жени. В същото време 21% от работните места, заемани от мъже, също са заплашени от закриване.

Изследването на McKinsey не прогнозира огромна загуба на работни места заради автоматизацията. То предвижда, че ще бъдат създадени 171 млн. нови работни позиции, заемани от жени, до 2030 г. Ръстът на работните места може да е малко по-голям за жените, отколкото за мъжете през този период. Причината до голяма степен е в това, че жените заемат повечето работни места в един от най-бързо растящите сектори – здравеопазването.

В развитите страни делът на застрашените от автоматизация работни места е по-голям. В САЩ 24% от работните позиции, заемани от жени, и 26% от работните места, заемани от мъже, са заплашени от автоматизация, показва изследването на McKinsey.

За да получат работно място, което се очаква да бъде създадено през следващото десетилетие, много жени ще трябва да се сдобият с нови умения и да се насочат към различни занимания. Авторите на изследването обаче са предпазливи в прогнозите си дали това ще се случи, като посочват някои бариери, пред които са изправени жените.

Например, те вършат по-голям дял неплатена работа като грижи за децата, която им оставя по-малко време да се насочат към образованието, което им е необходимо за прехода към ново работно място. Сред другите предизвикателства са по-трудната смята на работната позиция, по-малкото представителство сред студентите, които изучават наука, математика и инженерство, и ограниченият достъп до технологии, особено в нововъзникващите икономики.