Енергийната борса отбеляза рекорд на търгувания ток за понеделник
Игра на токове може да се нарече свободният пазар на електроенергия у нас. Защото там в последния месец има битки, стратегии, удари и отвръщане на ударите.
А като в друга реалност е регулираният пазар, на който са битовите потребители и малкият бизнес. Там има относително спокойствие, а предстоящото увеличение на цената от 1 юли е средно с 3,48%.
За да обуздае цените за домакинствата, КЕВР изважда от този защитен пазар тока на ТЕЦ “Марица-изток 2”, който вече е 134 лв. за мегаватчас, и вместо него увеличава задължението на АЕЦ “Козлодуй” да осигурява електроенергия за домакинствата, възлага този ангажимент и на американските централи. Това обещава интересни събития на свободния пазар и на Българската независима енергийна борса, тъй като там
предлагането от АЕЦ
“Козлодуй”, чиято
базова енергия всеки
иска, ще е по-малко
В последните десетина дни на борсата се случиха поне две завихряния.
Първото произлезе от промяна в Закона за енергетиката, която изкарва от 1 юли и малките веита - от 1 и над 1 мегавата, на борсата. Това е похвално, тъй като се увеличава токът, който се търгува на свободния пазар, и се увеличава ликвидността на борсата. И малките веита ще продават тока си на платформата “Ден напред”, а разликата от преференциалните цени, които имат по договори и прогнозната пазарна цена, определена от КЕВР, ще си получават като премии от фонд “Сигурност на електроенергийната система”. За да е плавен този преход, депутатите възложиха на НЕК от 1 юли в продължение на три месеца да прибира тази електроенергия и да я продава на борсата.
Така на 17 юни националната компания обяви накуп продажбата на 98 мегавата на платформата за двустранни договори.
И скандалът
стартира
Търг на НЕК беше за зелен ток за периода от 1 юли до 30 септември, като отклоненията от доставките в 24-те часа на денонощието е от -100 до +400%. Обявената цена беше 94 лева за мегаватчас.
След обявяването на търга бизнесът се усъмни, че той е направен за един купувач. Асоциацията на организациите на работодателите написа писмо до шефа на НЕК Петър Илиев и до министъра на енергетиката Теменужка Петкова, в които се притесняват от спекулации на борсата.
“Такова голямо количество при зададената стъпка от 98 мвт и възможностите за обезпечаване на бъдещи плащания със застраховка ще породи бъдещи спекулации, тъй като ще бъде закупено от единствен купувач. При настоящите трудности в генерацията на електроенергия от въглища и скъпите емисионни квоти, ако и допълнително се създадат условия за концентрация, респективно контролирано ограничено предлагане, пазарът ще изпитва хроничен недостиг на електроенергия, а цените биха били лесно манипулируеми”, написаха работодателите.
Бизнесът се притеснява, че едни големи количества ток ще бъдат напазарувани от един клиент и той ще ги продава скъпо в бъдеще на борсата.
Само месец преди това, при пореден скок на цените на борсата, работодателите поискаха оставката на шефа на НЕК Петър Илиев. Тъй като НЕК спря да изкупува тока от американските централи - квотата била изчерпана, а в същото време спря да предлага и ток от веитата, недостигът на борсата вдигна цените на 8 май на базовата енергия на 164,60 лв. за мегаватчас, а на пиковата, от 9 до 20 ч на 195 лв.
Бизнесът с писмо до примиера Бойко Борисов
обвини НЕК, че
манипулира пазара
и че някой е
спечелил бързи пари
В предните дни цените бяха от 47,57 до 81,43 лв.
В престрелката Илиев заяви, че има задължения да обезпечава тока за битовите потребители и ангажимента да предлага на борсата 240 мегавата и те надвишават това количество. Шефът на НЕК попита има ли изтичане на информация, а по-късно каза пред “24 часа”, че е писал писма до финансовия министър Владислав Горанов и до премиера Борисов.
В случая, ако някой е прогнозирал, че ще бъдат спирани вецовете заради недостиг на вода, и е вързал това и с квотите за изкупуване на тока на американските централи, то е спечелил, ако е продавал на борсата в пиковите стойности на тока. И то в период, в който традиционно има излишък на ток и цените са ниски.
След реакцията на работодателите Илиев заяви, че е оттеглил търга и е обявил нови два - за 75 и 25 мегавата за три месеца, считано от 1 юли. 75-те мегавата са разделени на лотове от по 25 мегавата, а във втория търг за 25 мегавата лотовете са по 5 мегавата. Така че вместо 1 купувач вече ще има 8.
На 19 юни и двата търга бяха спрени, а шефът на НЕК подаде оставка. Българската независима енергийна борса заради трите отменени търга пък включи компанията в списък за неизрядни участници.
След това настъпи едноседмично затишие. На 26 юни БЕХ съобщи, че оставката на Петър Илиев не е приета. Ден след това бе обявен нов търг за зеления ток, но не за цялото количество от 98 мегавата, а за 50.
Денят на продажба е 1 юли с начална и крайна дата на доставка 3 юли и 30 септември. Минималното оферирано количество, което се изисква, е 5 мегавата. Цената е 101 лв. за мвтч и диапазонът в часовите графици - от 0 до 400%. При първия търг разликата беше от -100 до плюс 400%, а цената беше 94 лв. за мвтч.
И при новия търг обезпечението е банкова гаранция, паричен превод или застраховка. Тъкмо застраховката насочи бизнеса към съмнения за единствения купувач при първия опит за продажба.
И след новия търг, обявен за понеделник, последва реакция. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви, че
бизнесът е против
всички търгове,
които са нагласени
Той отново подозира сговор на евентуалния купувач с НЕК и настоява такива оферти да бъдат забранени. Велев заяви, че и друг път са обявявани търгове с такъв голям диапазон в часовите графици, но при тях продавач и купувач се договарят всеки ден колко ток в колко часа ще бъде доставен, а не както било в случая - НЕК да казва едностранно какво ще осигури.
Паралелно се разви още една сюжетна линия на борсата. Две големи компании и един от големите търговци регистрираха на платформата за двустранни договори 12 оферти, че искат купят количества електроенергия на цени от 81 и 86 лв. за мегаватчас за 2019-2020 г.
Асоциацията на търговците на електроенергия написа писмо до министъра на енергетиката Теменужка Петкова, председателя на КЕВР Иван Иванов и до шефа на борсата Константин Константинов в почивните дни. В него те настояват тези търгове да бъдат отменени, тъй като представляват риск за пазара. Пишат, че определената от КЕВР прогнозна цена на пазара е 89 лв. за мвтч, регионалните фючърси за декември са 112 лв. Подозираха, че е възможно продавач да е АЕЦ “Козлодуй”. Търговците настояват за забрана държавната енергетика да отговаря на такива оферти.
Никой не отвърна на офертите и не продаде електроенергия на тази цена. Но пък с тези 12 оферти бе запълнена платформата за търговия и други участници, в случая НЕК със зеления ток, не можеха да продават.
Явно сега е времето за голямата търговия. Платформата за дългосрочни договори е запълнена с оферти за купуване на ток за настоящата седмица.
А на другата платформа - “Ден напред”, бе постигнат рекорд. За доставка в понеделник бяха изтъргувани 30 386,20 мвтч.
На борсата регистрираха рекорд в търговията с ден на доставка 1 юли.
11 пъти променят
закон за 2 години,
за да има повече
енергия на борсата
11 пъти е променян Закона за енергетиката от декември 2017 г. досега, като повечето промените са, за да се осигури повече ток на борсата, както и контролът върху нея.
Един от най-големите трусове на младия свободен пазар на електроенергия беше в началото на декември 2017 г. Тогава един от големите търговци на ток и предпочитан купувач на бизнеса на ЧЕЗ в България - “Фючър енерджи”, се изтегли от пазара. Причината - невъзможност да изпълни договорите си с клиентите.
Тогава токът се купуваше и извън борсата и от Асоциацията на организациите на работодателите изразиха съмнения, че токът се пазарува под масата.
Спешно и единодушно депутатите решиха всичката електроенергия (с изключение този от централите до 4 мегавата) да се продава и купува на енергийната борса от 1 януари. По късно, в средата на тази година, те изпратиха на борсата и централите от 1 и над 1 мегават.