Борисов ще разговаря с руския си колега Медведев дали това е възможно
Продължаваме да търсим големи инвеститори като “Фолксваген” и “Хюндай”, каза премиерът
Туркменистан се интересува дали техен природен газ може да стигне до България и с него да се захранва газовият хъб “Балкан”.
“Туркменистан разполага с големи газови находища. Най-вече им е интересно дали можем да захраним газовият хъб “Балкан”,
това може да
стане само
съвместно с
руската страна”,
заяви премиерът Бойко Борисов. Той присъства на откриването на Международната каспийска изложба за иновативни технологии в град Туркменбаши.
Българският премиер е в Туркменистан за участие в първия каспийски икономически форум. С него са министрите на регионалното развитие Петя Аврамова, на икономиката Емил Караниколов, на енергетиката Теменужка Петкова и на транспорта Росен Желязков.
На срещата с Медведев (руският премиер също е в Туркменистан - бел. ред.) ще говорим дали може да се направят суапови сделки, защото тръбите минават през Русия, обясни Борисов. Той допълни, че Туркменистан е третата в света по залежи на газ и нефт страна, но екологичната оценка на Каспийско море не позволява изграждането на газопроводи. Затова ще се търсят сделки с трети страни за доставката до българския хъб.
Българският премиер каза още, че наши компании навлизат в Туркменистан, щели да се престрашат и други, защото има гаранции за техния бизнес.
В България пък вече имало толкова много инвестиции, че няма работна ръка, но продължаваме да търсим големи инвеститори. Борисов даде пример с Германия и Южна Корея и компании като “Фолксваген” и “Хюндай”. Надявам се през септември да подпишем договор с инвеститор от Южна Корея, който е за около 1,5 млрд. долара, но и за този проект ще са нужни работници, посочи българският премиер.
Министърът на икономиката Емил Караниколов обясни, че България продължава да се бори за немската инвестиция в автомобилостроенето. Появил се е и втори южнокорейски инвеститор, който оглежда терени у нас.
“На много начален етап е. Инвестицията е такава, каквато е на “Фолксваген”, даже малко по-голяма, но не е за автомобили. В момента отново сме в състезание с няколко държави. Знаем, че има интерес”, каза Караниколов.
Борисов акцентира върху сътрудничеството с Турменистан в сферата на строителството, където компании преговарят за сключването на сделки за безизкопни технологии.
Голям интерес
имало и в
машиностроенето
В неделя Борисов се срещна с президента на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов. Българският премиер изтъкнал желанието на страната ни да развива партньорство с Туркменистан в търговията, строителството, енергетиката и туризма и поканил Бердимухамедов да посети България.
Министърът на икономиката Емил Караниколов откри бизнес форум и заяви, че страната ни е готова да окаже подкрепа на туркменски фирми, които желаят да инвестират в България в сектори с висока добавена стойност.
В неделя следобед се проведе и четвъртата сесия на Междуправителствената комисия за икономическо сътрудничество, неин съпредседател е министърът на регионалното развитие Петя Аврамова.