Икономическото сътрудничество между България и Йордания има голям потенциал за развитие. Това каза пред БНТ първият дипломат на Йордания Айман Сафади, който беше на посещение у нас по покана на външния ни министър Екатерина Захариева.
Министър Сафади коментира двустранните отношения, конфликта в Сирия и ролята на Йордания в регион, разтърсван от кризи.
Това е първата визита на йордански външен министър в България, но Негово Величество е бил тук, а миналата година имаше честта да приеме вашия президент в Аман. Това е знак за силното ни желание да подобрим двустранните си отношения. Те имат богата история и ги чака блестящо бъдеще. Надяваме се на базата на разговора между президента и краля, да намерим начин да вървим напред в засилването на връзките в икономиката, културата, търговията, туризма, както и да работим заедно за решаването на регионалните кризи, които засягат всички.
Тероризмът е обща заплаха, пред която сме изправени и съвместната работа може да донесе много ползи. Това са области, в които можем да постигнем напредък. Гледаме на България с голямо уважение и вярваме, че имаме общ път, който ще е от взаимна полза.
"Негово Величество очаква с нетърпение да посети София. Този въпрос се обсъжда и процесът на подготовка набира скорост. Ако погледнем икономическото сътрудничество, например, то е твърде скромно, но с голям потенциал. Заедно с президента в Аман беше и бизнес-делегация.
В момента текат разговори за провеждане съвсем скоро на първата сесия на Смесената комисия за икономическо сътрудничество, така че относно развитието на нашите връзки има много добри новини", коментира Айман Сафади.
"Има много сфери - търговията, културата, образованието. Преди много йордански студенти идваха да следват в България, сега този брой е намалял. Туризмът също. Йордания е врата към Близкия изток и не само. Общи проекти и съвместни предприятия между йордански и български компании могат да бъдат много успешни. В момента в Ирак тече процес на мащабно обновяване на страната, а ние имаме отлични връзки с Ирак - това е огромен пазар, който можем заедно да проучим. Възможностите са безкрайни, но трябва да възстановим връзките си и да направим така, че компаниите от частния сектор да се познават и да познават възможностите, които им се предлагат", посочва още той.
"България е красива страна, която предлага много, както и Йордания - с богата история, много привлекателна за туристите. Проблемът досега беше въздушната свързаност. Сега има директни полети между двете страни, това е много важно. Бихме се радвали повече български приятели да идват в нашата страна и да видят какво предлага.
За съжаление, Йордания плаща висока цена за многото кризи в региона -потърпевши сме от бежанци, затваряне на маршрути за търговия, загуба на пазари. В Йордания има 1.3 милиона сирийци - това е около 20% от населението. Имаме 133 000 сирийски деца в образователната ни система. Пазарът на труда, здравеопазването са под огромен натиск.
Но ние сме много упорити. Правим всичко по силите си, за да дадем на бежанците достоен живот, какъвто заслужават. Последиците за икономиката са огромни, не само от сирийската криза, но и от голямата битка на Ирак с терористите, и от израелско-палестинския конфликт, който за нас е основният в региона и хвърля сянка върху Йордания и върху всички около нас. Йордания продължава да е гласът, който зове за умереност в нашата част на света.
Политиката на Негово Величество винаги е основана на опити да се преодолеят кризите, да се установи сигурност, стабилност и мир, това е право на всеки. Сирия, израелско-палестинския конфликт, Йемен, битката срещу тероризма - това са предизвикателствата, пред които сме изправени и трябва да ги преодолеем по начин, който да доведе до мир, за да може регионът да върви напред и да развие своя потенциал", каза Айман Сафади.