За повечето жители на градовете храната на масата им идва от селата, но новите технологии в земеделието им дават възможност сами да отглеждат зеленчуците и други култури на закрито с помощта на вертикални конструкции, съобщи Радио "Китай".
В сравнение с конвенционалното, уникалното за вертикалното земеделие е, че позволява отглеждането на земеделски култури на по-малко пространство без почва и естествена светлина и то целогодишно. Контролираната среда във вертикалните ферми означава, че те няма да бъдат повлияни от неблагоприятни климатични условия като по този начин ще се гарантира стабилното производство. Освен това закритите ферми в градовете ще съкратят разстоянието до супермаркетите и продуктите ще бъдат доставяни пресни.
В Китай урбанизацията се развива с бързи темпове. Според доклад на Националната академия за икономически стратегии към Китайската академия за социални науки, коефициентът на урбанизация в страната ще достигне 70% до 2035 г. Като резултат се очаква един милиард китайци да живеят и работят в градовете.
В същото време държавата с най-многобройно население в света има само 7% от обработваемата земя и 6% от прясната вода на планетата. Но тя трябва да изхрани 22% от световното население.
Китайската корпорация за зърнени култури, масла и хранителни продукти през 2015 г. изгради първата високотехнологична ферма в покрайнините на Пекин. Със закрита площ от 80 000 кв.м тя разполага с най-модерните високи технологии, сред които изкуствено осветление, контрол на температурата и хидропонични системи, доставящи хранителни вещества за отглежданите зеленчуци.
Американският стартъп за вертикално земеделие „Plenty" има планове да изгради най-малко 300 органични ферми на закрито в китайските градове, започвайки от Пекин, Шънджън и Шанхай. Те са убедени, че ще осигурят на китайците безопасни и екологично чисти продукти, тъй като затвореното пространство не налага използването на пестициди.