В момента сделката между ЧЕЗ и "Еврохолд" за активите на чешката компания в България е в КЗК, очакваме в следващите 20-ина дни да дадат одобрение, тъй като няма никакви основания да се откаже концентрация. Това заяви по бТВ председателят на надзорния съвет на "Еврохолд" Асен Христов. Той поясни, че компанията купувач няма друг такъв бизнес и това е, което трябва да следи КЗК.
Това е втори опит за продажба на активите на ЧЕЗ в България, причината е, че те се опитват да се концентрират повече в Централна Европа, както и да се освободят от някои активи, с които да наберат средства, за да участват в търга да тяхната атомна централата. "Аз също ти попитах и ми отговориха, че трети опит няма да има, в техен интерес е да продължат поне още 5 години да останат", каза Христов.
Ако поради някаква причина - административна или каквато и да е, се намери повод комисията да излезе с някакво странно решение, по този повод от ЧЕЗ казват - бихме предпочели да останем, ако това се случи. Но аз се надявам, че такова нещо няма да има, тъй като от национален интерес е "Еврохолд" да купи тези активи, смята председателят на надзора. "Ние сме българско дружество, а това е български актив, това е много важно. Много е лесно утре за правителство, за държава, ако бизнесът не се развива нормално, с едно решение да изконтролира тази инвестиция, или да наложи управител в "Еврохолд", или каквото и да е. Възможно е, законът го позволява, ако инвестицията не се развива правилно, ако ние не управляваме правилно, българските закони допускат държавата да защити интереса на потребителите", заяви той.
ЧЕЗ не са размислили, сделката върви, но ако по някаква причина тя не се случи, отговорът е, че трети опит, с трети купувач, подбран по някаква друга причина, няма да има. Сделката е от национален интерес. Има структури и извън България, които се стремят да попречат на тази сделка. Защо смятате, че в цял свят няма хора, които са против националните ни интереси? Въпросът е, дали в България има достатъчно предатели, които да ги подкрепят. Винаги има личен интерес, каза Христов в отговор на въпрос от кои среди са те. Той припомни, че в последните три-четири месеца срещу тях се водела кампания и имало опити да за дискредитиране на "Еврохолд", но се видяло, че няма никакви свързаности. "Надявам се и в бъдеще сделката да продължи с подкрепата на всички, включително на българските власти, на нашите органи", каза Христов.
Той повтори, че на този етап държавата няма основание да се намеси и да спре сделката, тя е в КЗК, а "Еврохолд" не е дал никакви основания да се ограничи конкуренцията и би следвало антимонополният орган за излезе с положително становище. След това е ред на одобрение на сделката от друг регулатор - КЕВР.
Христов каза, че купуването на този бизнес е добре за акционерите, диверсифицира се портфолиото. "Енергийният бизнес и застраховането в много отношения като начин на управление и работа съвпадат. Така че ние имаме интерес, излизаме от определен бизнес, влизаме дългосрочно в друг бизнес. Водим в момента преговори за продажби на някои от другите ни бизнеси, купуваме друг бизнес, който смятаме, че в следващите 10 години и повече да развиваме". Той припомни, че цената за активите на ЧЕЗ е 335 млн. евро.
"Еврохолд" вече се били договорили с 90% от ръководството на дружествата на ЧЕЗ в България за следващите три години. Днес ще бъдат представена и другата част от екипа, в него има не само българи, но чужденци с над 25-годишен опит.
Христов заяви, че "Еврохолд" няма да иска поскъпване на тока, целта била, ако не да се намали, то да се задържи цената, доколкото зависело от тях. Ангажира се, че ще се внедряват интелигентни система за управление на мрежата, ще се опитват да намаляват загубите.