Чехите обмислят да обжалват пред международен арбитраж

КЗК забрани и на “Еврохолд” да купи бизнеса на ЧЕЗ в България. Решението на антимонополния орган бе обявено в четвъртък.

То гласи, че се забранява концентрацията, която ще се осъществи чрез придобиване от страна на “Еврохолд България” на предприятията на ЧЕЗ у нас. Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок.

КЗК се произнася след задълбочен анализ, посочват от регулатора. Като причина за отказване на сделката е посочено това, че “Еврохолд” има застрахователно дружество, което ще му даде предимство при търговията на ток на свободния пазар, ако купи ЧЕЗ.

“ЧЕЗ трейд” е водеща на свободния пазар на ток, а 77,3% от приходите на “Еврохолд България” са от застрахователни услуги, има и водеща позиция в предоставянето на “застраховка на гаранции” - 46,68% за 2018 г., посочва КЗК. Поради това осъществяване на сделката можело да доведе до установяване или засилване на господстващото положение на обединената група.

Минути след обявяване на решението от “Еврохолд” изпратиха позицията си, в която се казва, че оценяват високо усилията на КЗК да извърши задълбочено проучване на придобиването за рекордно кратък срок - 10 работни дни. Вярваме, че до решението е достигнато след внимателен прочит и задълбочен анализ на всички факти и обстоятелства, казват от холдинга.

И допълват, че решението на КЗК било позитивна оценка за финансовата мощ на холдинга и потвърждение за възможностите му да реализира мащабни придобивания. Това е още един аргумент холдингът да продължи да следва своята стратегия за развитие, посочват от “Еврохолд”.

Решението на КЗК несъмнено допринася за това всеки настоящ или бъдещ инвеститор да има необходимото доверие в българския регулатор и по този начин да има пълна прогнозируемост на инвестиционните си планове, се казва още в позицията.

Като публична компания с голям брой международни и институционални инвеститори “Еврохолд” щял да изчака решение на надзорния съвет за по-нататъшните стъпки по сделката и за развитието на инвестиционната си стратегия в енергийния сектор.

От холдинга допълват, че в сделката е бил ангажиран международен екип от 100 експерти. За финансирането бил осигурен капитал от две глобални инвестиционни банки, а сделката можела да донесе в България 500 млн. евро.

От централата на ЧЕЗ в Прага заявиха пред “24 часа”, че обмислят да използват правни средства срещу решението на КЗК или да подадат иск в международен инвестиционен арбитраж, тъй като “завършването на продажбата на български активи в такава непредсказуема среда е голямо предизвикателство”.

Българската държава блокира продажбата на активите на ЧЕЗ за втори път, въпреки факта, че “Еврохолд” е уважаван международен инвеститор и все още не е активен в енергийния сектор”, посочват от ЧЕЗ-Прага. В началото на октомври от компанията заявиха, че ако пропадне и сделката с “Еврохолд”, ЧЕЗ няма да прави повече опити да продаде бизнеса си.

От ЧЕЗ посочват още, че и по време на продажбата са продължили да инвестират в развитието на българската дистрибуторска мрежа и да подкрепят местните общности и това ще продължи.

С решението си в четвъртък КЗК за втори път спира сделката за бизнеса на ЧЕЗ у нас. През юли 2018 г. регулаторът забрани сделка на чехите с фирма “Инерком”. Мотивът бе, че кандидат-купувачът и продавачът притежават фотоволтаици и това може да доведе пак до господстващо положение.