Брюксел не е отказвал пари за магистрала “Струма”, но иска разяснения за екологията
Наблюдение на популацията на два вида костенурки и два вида змии по протежението на Кресненското дефиле, което ще струва 240 000 лв., предвижда обществена поръчка, обявена от пътната агенция.
Финансирането е от програма “Транспорт”.
Ще се изследват шипобедрена костенурка, шепоопашата костенурка, ивичест и леопардов смок. Задачата за тези 240 000 лв. е поне един път в седмицата в пролетен, летен и есенен сезон да се отчитат и маркират всички установени животински индивиди в района, като се
посочват и тези,
които са станали
жертвите
на трафика
Допълнителни контролни отчитания ще бъдат един път за всеки сезон в годината за 5 дни.
За всяка жертва на трафика се регистрира вид на животното, онтогенетичен статус, ако е възможно, GPS координати, отстояние от банкета, посока на придвижване на животното. Трябва да се представи и анализ на смъртността и въздействието на трафика.
Изискванията и на Брюксел по подадения формуляр за финансиране с европари на магистралата през дефилето е да се отчетат въздействията на строителството и на пътя върху земноводни, влечуги, свързани с прясна вода/зависими видове, които са концентрирани в дъното на Кресненското дефиле.
Иска се да се посочи и въздействието върху прилепите от вида дългоухи (Бехщайнови) нощници. Това съобщиха от Министерството на транспорта на запитване на “24 часа”. Оттам припомнят, че управляващият орган е подал на 9 август формуляр за кандидатстване за финансиране за лот 3.2 на “Струма”, т.нар. апликационна форма.
На 15 октомври е изпратено писмо от генерална дирекция “Регионална политика” на ЕК
за уточняване
на елементи
по формуляра
Основните коментари и исканата допълнителна информация са за съответствия с изискванията на директивите за птиците и местообитанията.
Към настоящия момент българските власти анализират и отразяват получените коментари на ЕК, се казва в отговора. От него става ясно, че няма отказ от Брюксел за финансиране на пътя през Кресненското дефиле, а се искат уточнения.
От ведомството на Росен Желязков уточняват, че стандартната процедура е бенефициентите да изготвят формуляр за кандидатстване по проекта.
След подаването му ЕК се произнася с решение в срок до 3 месеца, комисията има право в процеса на оценка да го върне за уточняване на отделни елементи.
Връщането на апликационната форма от ЕК по големите проекти е
често срещана
практика, за да
се изяснят
конкретни
бележки и
коментари
по документа с цел ефективното и ефикасно изразходване на средствата от еврофондовете.
Срокът за отразяването на всички бележки е 3 месеца от датата на получаването му от българските власти. След това формулярът се изпраща до ЕК, докато се получи финално решение за одобрение или отхвърляне на подаденото заявление за финансиране.