Все още има неяснота по въпроса кога Китай и САЩ ще подпишат търговско споразумение от първа фаза, тъй като предстои уточняването на окончателните подробности по него, а междувременно възникнаха други усложняващи фактори, като ескалиращият конфликт между САЩ и Иран, смятат китайски анализатори, съобщава "Радио Китай".

По мнението на мнозинството от тях, съобщения от американски представители и медийни спекулации за датата и други подробности около подписването на сделката не трябва да се приемат за сигурни, докато не бъдат потвърдени от Пекин.

След като Китай и САЩ обявиха, че са съгласували текста на търговското споразумение от първа фаза, се появила множество спекулации за времето на подписване. Излизащият в Хонконг ежедневник The South China Morning Post (SCMP) съобщи в неделя, че китайска търговска делегация ще замине за Вашингтон на 13 януари, за да подпише споразумението. SCMP миналата седмица съобщи, че пътуването е планирано за тази събота.

Американските представители също обявиха различни дати. Търговският представител Робърт Лайтхайзър предположи, че споразумението може да бъде подписано през първата седмица на януари. Президентът Доналд Тръмп миналата седмица пък заяви, че сделката ще бъде подписана на 15 януари в Белия дом.

„Това не нещо необичайно, САЩ винаги бързат да пускат информация без да я съгласуват с Пекин, тъй като смятат, че така печелят точки, но нищо не е окончателно, освен ако Китай не потвърди техните съобщения", коментира в интервю за вестник Global Times Хъ Уейън, бивш високопоставен служител в областта на търговията и член на изпълнителен съвет на Китайското дружество за проучвания на Световната търговска организация.

До момента официален Пекин отказва всякакъв коментар по темата. В петък говорителят на Външно министерство Гън Шуан посочи, че „двете страни продължават да работят по правни и свързани с превода детайли около сделката". „Китай ще продължи да се движи със собствени темпове в търговските преговори, както винаги досега", каза той и добави, че САЩ имат склонност да разкриват информация преждевременно и избирателно ако преценят, че могат да извлекат полза от това. След като бе обявено, че страните са се споразумели по текста на първата сделка, американски представители направиха публично достояние някои точки, включително за закупуването на китайски стоки от САЩ.

„Мисля, че търговската сделка от първа фаза не дойде лесно, така че е важно да се съсредоточим върху прилагането ѝ", коментира пред Global Times Уей Дзиенгуо, бивш зам.-министър на търговията, като отбеляза, че е необходима предпазливост преди официалното подписване.

Освен неяснотите около конкретната дата, в последните седмици се появиха и нови трудности, като например нарастващото напрежение между САЩ и Иран, което – според анализатори – може да усложни подписването на сделката.

„Геополитическите проблеми могат да окажат известно въздействие върху търговските преговори", заяви Ли Юн, заместник-председател на експертния комитет на Китайската асоциация за международна търговия. Според него, вниманието на Вашингтон може да се измести към проблема с Техеран и преговорите за споразумението с Китай да бъдат изместени на втори план.

Освен това, дори и след постигането на споразумение за първата фаза на сделката, САЩ продължават да засилват напрежението по въпроса за технологиите. В началото на седмицата те въведоха нови правила, които биха ограничили износа на определени технологии за Китай, включително софтуер за изкуствен интелект.

Въпреки несигурността обаче, мнозинството китайски анализатори са на мнение, че първоначална търговска сделка вероятно ще бъде подписана скоро и преговорите по втората фаза от споразумението могат да започнат скоро след това, тъй като и двете страни изглеждат нетърпеливи да разрешат търговския конфликт, който се превърна в една от основните пречки за глобалния икономически растеж, смятат китайските анализатори.