"Газпром" може да разгледа въпроса за прехвърляне на част от доставките през "Турски поток" от Турция към европейския пазар, ако търсенето на газ в тази страна се понижава. Това заяви на Деня на инвеститора в Ню Йорк заместник-председателката на управителния съвет на "Газпром" и ръководител на "Газпром" експорт Елена Бурмистрова, цитирана от ТАСС.

Възможно е в зависимост от конюнктурата на турския пазар да се обсъди въпросът за прехвърляне на част от обемите към втората тръба (на "Турски поток" - бел. ред.), каза Бурмистрова в отговор на въпрос. Тя припомни, че мощността на газопровода е 31,5 милиарда кубични метра и че той се състои от две тръби, една от които е за пренос на газ за турския пазар, а другата - за европейския, предаде БТА.

Газопроводът минава по дъното на Черно море от територията на Русия до крайбрежието на Турция. По-нататък следва сухопътна транзитна линия до границата със съседните страни, откъдето газ вече се изнася за Гърция, България, Северна Македония. В бъдеще (след завършване на строителството на цялата инфраструктура) газът ще стига до Сърбия и Унгария, припомня ТАСС.

Бурмистрова отбеляза и, че обемът на закупения от Турция газ значително е намалял поради различни вътрешни причини. Като цяло обаче според нея прогнозите за потреблението на газ в Турция са оптимистични.

Най-добрата година на "Газпром" е била 2017-а, когато в Турция са доставени около 29 милиарда кубични метра газ. Тогава това е бил вторият пазар за руската компания след Германия, посочи тя.

През януари тази година "Газпром" е намалил доставките на газ за Европа спрямо същия месец на 2019 година заради пълните подземни газохранилища, изтъкна Елена Бурмистрова.

Средната цена за износа на газ в Европейския съюз през 2020 година може да се понижи до 175-185 долара за 1000 кубични метра, но това ще стане ясно след резултатите за първото тримесечие, посочи заместник-председателката на "Газпром".

По думите й цените на газа за Европа ще нараснат през 2021 година, а запасите в подземните хранилища в ЕС, които достигнаха рекордно високи равнища преди отоплителния сезон, оказвайки натиск върху цените, ще се върнат към нормалните си нива още през второто тримесечие.