Виното на местните производители познато в 13 държави на 3 континента

Колекционерски бутилки с вино от 1909 година, чиято цена достига 250 евро, се пазят във винотеката на местната изба в Сухиндол. Еликсирът, произвеждан в люлката на винарството в Северна България, се изнася за 13 държави на 3 континента – Европа, Америка, Азия, посочи кметът на града Пламен Чернев. Голям пробив е износът за Китай, където все повече се увеличава консумацията на вино. Над 3000 декара са лозовите масиви в региона, а преди са били 13 000 дка. 750 дка са новосъздадените лозя през последните години. Близо 100 дка от тях са от традиционния сорт Гъмза, който е емблема за региона.

"При нас вино се е произвеждало още от времето на траките", припомни Пламен Чернев. В Сухиндол се готвят да отбележат подобаващо 155 г. организирано честване на празника Трифон Зарезан. В четвъртък предстои атрактивното състезание по търкаляне на бурета и зарезанската вечеринка с голямо хоро на градския площад. Празникът на 14 февруари ще започне с водосвет, шествие до един от новите лозови масиви за зарязване на лозята и празненство в местността Върбака. "Там са се събирали още нашите предци, защото покрай река Росица са били най-плодородните почви. Там били овощните и зеленчуковите градини", разказа кметът. По традиция ще бъде изпълнено и мъжкото хоро "Как се чука чер пипер", прочуло се у нас и по света. След това карнавалното шествие ще премине по централните улици на града.

За пръв път тази година в Сухиндол си дават среща еленският бут и сухиндолското вино. Производителите на месния деликатес от Елена и сухиндолските винари ще обединят усилията си, за да разтрогнат "вечният брак между бялото саламурено сирене и червеното вино", пошегува се кметът. На площада ще бъде разпъната шатра за 250 човека, за да могат всички да опитат. "Имаме идея да включим празника Трифон Зарезан в туристически пакет и да разработим туристически маршрути, съвместно с общинската турагенция "Царевград Търнов", каза инж.Чернев.