24-часова стачка в Гърция спря фериботите, обществения транспорт и общинските услуги в Атина и други части на страната, а хиляди хора се включиха в мирно шествие в центъра на града срещу плановете на десноцентристкото правителство за пенсионни реформи, съобщават Асошиейтед прес и в. "Катимерини".
Полетите, както и националните железопътни и автобусни услуги, не бяха засегнати от стачката.
Спирането на метрото и градските влакове и автобуси принуди много пътуващи да използват автомобилите си, за да отидат на работа, което доведе до задръствания по важните пътни артерии на столицата с близо четиримилионнно население. Пътническите кораби останаха закотвени на пристанищата, предава БТА.
В. "Катимерини" съобщи днес, че пътниците на градската железница в Атина са останали изненадани тази сутрин заради "внезапна, необявена" стачка на железопътните работници в главното жп депо в Атина.
По-рано гръцкият железопътен превозвач ТРЕНОСЕ обяви, че няма да участва в 24-часовата стачка на обществения транспорт в Атина, организирана от Федерацията на държавните служители АДЕДИ в знак на протест срещу ново законодателство, в което според стачкуващите не са спазени обещанията за увеличение на пенсиите.
Заради протеста полицията обяви, че ще вдигне ограниченията за влизане на автомобили в центъра на Атина, за да даде възможност на гражданите на столицата да отидат на работа.
Около 10 000 демонстранти се включиха в протестни шествия в Атина, които преминаха без инциденти, посочва АП. Големи протести бяха проведени също в Солун, Северна Гърция, и в други градове.
Стачката бе обявена, след като законът за пенсионните реформи беше внсен в парламента. Синдикатите се опасяват, че новите реформи ще означават допълнително орязване на пенсиите, които бяха намалявани многократно, откакто Гърция взе първата си спасителна помощ през 2010 г.
"През последните няколко години беше орязване след орязване. Стачкуваме, защото искаме пенсии, с които можем да живеем", казва Димитрис Волис, стюард във фериботна компания на пристанище Пирея.
Гърция, която имаше нужда от три международни спасителни програми между 2010 г. и 2015 г., оряза държавните пенсии няколко пъти през последните години, за да направи пенсионната система устойчива.
"Работя от 17-годишна, а сега те (държавата) ми казват, че няма да получа пенсия, докато не стана на 67. Ще издържа ли дотогава?", пита 48-годишната Нектария, самотна майка, която работи като хигиенистка в болница.