САЩ обявиха България за развита икономика като тези на Германия, Франция или Швеция, което позволява на администрацията във Вашингтон по-лесно да започва разследвания и налага митнически и други наказания, ако установи неправомерни субсидии или търговски практики за вносни стоки и услуги, предаде "Дневник". 

Основанието е, че е нелогично целият Европейски съюз да бъде смятан в търговията със САЩ за развита икономика, а страни - членки на този блок, като България и Румъния да продължават да бъдат смятани за развиващи се икономики. Затова за Вашингтон вече няма значение и оценката на Световната банка, че и за двете страни годишният доход на глава от населението е под $12 375, т.е. принадлежат към групата икономики със средни доходи, нуждаещи се от подпомагане на развитието.

Друга причина е членството и кандидатстването за член на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Влизането в тази организация на най-развитите икономики в света е сред основните приоритети на българската външна политика. "ОИСР по принцип е смятана за организация на развитите икономики по света и поради това със самото присъединяване или кандидатстване за членство една държава на практика се обявява за развита", се казва в решението. При първата си реч в България американският посланик Херо Мустафа каза, че един от приоритетите на мандата ѝ в София е да помогне на страната да влезе в ОИСР.

Мярката от 10 февруари влиза в сила незабавно, засяга още няколко държави и произтича от първото от 1998 г. обновяване на списъка с развиващи се и слаборазвити икономики. Тя е решение на търговския представител на САЩ (USTR е на практика министерство на търговията) в изпълнение на президентска заповед 13771 "За намаляване на регулациите и разходите за контрола над прилагането им" от 30 януари 2017 г. - едно от първите действия на президента Доналд Тръмп.

Той не крие раздразнението си от това, че на големи износители като Китай и Индия се позволява да имат преференциални търговски условия, тъй като по критериите на Световната търговска организация те са развиващи се икономики. Тръмп прекратява за САЩ тази ситуация, отразяваща реалностите от края на миналия век, но силно променила се през последните две десетилетия. Миналия месец при посещението си на Световния икономически форум в Давос президентът заяви, че СТО не се отнася справедливо към страната му.

Затова USTR взима предвид при последното решение и членството на определени държави в Г-20, учредена през 1999 г. Тази платформа за дискусии на 20-те най-развити икономики в света, МВФ и Световната банка не е съществувала при съставянето на последния списък с преференции за търговия със САЩ. Днес в нея са такива страни като Индия, Бразилия, Индонезия, Аржентина и Република Южна Африка, които имат знаително по-голяма икономическа тежест в света.

Вашингтон обявява, че вече не зачита каква степен на развитие е определила за себе си една държава при влизане в СТО. Нямат значение и показателите за обществено развитие като детска смъртност, грамотност, очаквана продължителност на живота. Затова и мярката засяга Албания, Армения, Грузия, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Черна гора, Северна Македония. В списъка от 2020 г. вече няма нито една европейска страна със статут "равиваща се" или "неразвита".

Преценката на USTR е, че промяната няма да има кой знае какво отражение върху бизнеса на значителен брой компании, тъй като засяга изключително вътрешните операции и правни задължения на тази агенция.

Но мярката има ясно политическо послание от Белия дом - че за изминалите 22 години светът се е променил чувствително и САЩ не са доволни, че това не е отразено в правилата на СТО и ООН. "Китай е смятан за развиваща се страна. Индия също, а ние - не. Смятам, че и ние сме развиваща се държава", каза Тръмп. Затова USTR едностранно спря да признава параметрите на СТО, позволяващи специални преференции с цел на недоразвитите икономики да помогнат в намаляването на бедността, създаване на заетост и интегриране в глобалната търговска система.