През февруари заетостта в САЩ се увеличи за втори пореден месец доста по-силно от очакваното, но заплахата за глобалната икономика от епидемията от коронавирус може да "удари спирачка" при наемането на нова работна ръка през следващите месеци, предава БНР

Неселскостопанската трудова заетост нарасна през февруари с цели 273 000 нови работни места, докато очакванията на финансовите пазари бяха за доста по-слаб растеж с около 175 000, показват данни на Министерството на труда.

В същото време сумарните данни за предходните два месеца претърпяха силна възходяща ревизия с общо 85 000, като тези за декември 2019-а бяха ревизирани до 184 000 (от предишна оценка за 1456 000), а тези за януари тази година - до 273 000 (от 225 000 предишна оценка).

Растежът на заетостта с по 273 000 през първите два месеца на годината е най-солидният от май 2018-а година насам.

По този начин икономиката на САЩ успя да добави средно по 243 000 работни места през всеки едни от последните три месеца, което на теория не е предпоставка за по-сериозно забавяне на американската икономическа експанзия.

В същото време нивото на безработицата в САЩ през февруари се понижи обратно до 50-годишното дъно от 3,5%, отчетено през ноември и декември 2019-а година, докато очакванията бяха за запазване на януарското ниво от 3,6 на сто.

През февруари в частния сектор на американската икономика бяха разкрити 228 работни места, а в държавния сектор бяха добавени 45 000 работни места.

В промишлеността бяха добавени 15 000 работни места след съкратени 20 000 през януари, докато в строителството бяха разкрити 42 000 работни места, в здравеопазването - 57 000, а хотелиерския и ресторантьорски бизнеси бяха разкрити общо 53 000 нови работни места.

В транспорта бяха съкратени 4000 работи места, което се тълкува като първи негативен сигнал за въздействието на коронавируса.

Въпреки много силните данни обаче, трябва да се има предвид, че повечето компании отчетоха броя на служителите си през февруари преди броят на заразените с коронавирус да започва да нараства силно извън Китай и в частност в САЩ към края на месеца и началото на март, което предизвиква опасения, че вирусната епидемия ще засегне глобалния и американския икономически растеж.

Средното почасово заплащане на труда в САЩ пък нарасна през февруари с 9 цента или с 0,32% до $ 28,52 на час. На годишна база нарастването на осредненото заплащане на труда обаче се забави до 3,0% от 3,1% през януари. Продължителността на средната работна седмица през февруари пък се повиши до 34,4 от 34,3 часа през януари.

Като цяло днешният доклад за заетостта и безработицата показва, че американската икономика се намираше в много добра форма преди епидемията от коронавирус да започне да взима превес сред предупрежденията, че ще доведе до сериозно отслабване на световната икономика и на тази на САЩ.

Малко вероятно е икономиката да поддържа текущите темпове на разкриване на нови работни места със заплахата от настъпващия коронавирус. Авиокомпаниите вече намаляват броя на полетите, големи публични събития се отменят, хората не пътуват толкова много, редица региони се поставят под карантина, намаляват посещения в ресторанти и хотели и т.н. Всичко това неминуемо ограничава икономическата активност и дори може да доведат до съкращения на персонал през следващите месеци.