Европейската централна банка (ЕЦБ) премахва ограниченията, налагащи лимит на изкупуването й на облигации от отделните страни в еврозоната. По този начин се проправя път за евентуално неограничено печатане на пари в отговор на кризата, предизвикана от коронавируса, информира Ройтерс.
В законодателно решение, публикувано тази нощ, ЕЦБ заявява, че няма да прилага самоналожените си ограничения по програмата за изкупуване на облигации на стойност 750 млрд. евро, която има за цел да смекчи икономическите и финансови последици на пандемията, предава БТА.
По този начин се осигурява възможност институцията да придобие повече от една трета от облигациите на всяка страна от валутния съюз и да насочи стимулите, където те са най-необходими, както и да ги удължи, колкото прецени.
Решението обаче дава повод ЕЦБ да бъде атакувана юридически и да бъде критикувана, че директно субсидира правителства.
Придобиването на облигации бе ограничено до 33 процента от дълговите книжа на всяка страна от еврозоната. Този праг скоро ще бъде достигнат при дълговите книжа на Германия и някои по-малки държави. ЕЦБ обаче заяви, че съгласно временната Програма за извънредно изкупуване в условията на пандемия (Pandemic Emergency Purchase Programme - PEPP) лимитът няма да се спазва.
Промяната гарантира, че банката ще успее да намери достатъчно облигации, които да купи, дори ако правителствата от еврозоната не последват призива на шефката на ЕЦБ Кристин Лагард за емитиране на "коронаоблигации". Германия и още няколко северни държави продължават да се съпротивляват на подобен единен дългов инструмент въпреки икономическата разруха, предизвикана от пандемията, допълва Ройтерс.