Уникалният политически отговор на Русия срещу коронавирусната пандемия ще окаже натиск върху рейтингите на банките в страната, прогнозира днес агенция "Мудис" (Moody's), цитирана от Ройтерс, предава БТА.
Междувременно Стандард енд Пуърс (Standard & Poor's), или Ес енд Пи (S&P), констатира, че руската банкова система има адекватни капиталови и ликвидни буфери. Ес енд Пи потвърди суверенния рейтинг на Русия на равнище "BBB-" (лат. букви) със стабилна перспектива, но предупреди, че икономиката й вероятно ще се свие с 0,8 на сто тази година. Страната бе ударена от силното поевтиняване на петрола, обезценяването на рублата и епидемията от коронавируса, припомня Ройтерс.
Президентът Владимир Путин предложи различни мерки в подкрепа на семействата и компаниите, включително да се облагат лихвите по депозитите над 1 милион рубли (12 812 долара).
Реакцията на Русия се различава от подхода на други държави. Нейната централна банка реши да не стимулира икономиката чрез понижаване на лихвите, както направиха останалите такива водещи институции.
"Вместо да предостави финансова помощ от резервите и да набере нов дълг, руската държава предпочете да прехвърли тежестта на антикризисните мерки върху бизнеса и домакинствата", коментира Би Си Ес брокеридж (BCS Brokerage).
Според "Мудис" решението за облагане на депозитните лихви, което по думите на Путин ще осигури допълнителни средства за борбата с последиците от епидемията, ще засегне 55,3 процента от номиналната сума на депозитите в банкирането на дребно.
"Мудис" е на мнение, че ако има продължителен икономически спад, най-малко 10 процента от кредитополучателите на дребно в Русия ще кандидатстват за гратисен период и банките ще загубят или ще получат със закъснение 5 на сто от общите годишни печалби в сектора.
"Инициативите на Путин оказват натиск върху банките", обобщава "Мудис", чиято оценка за русия е "Baa3" със стабилна перспектива.