Трябва да имаме готовност да реагираме на най-неблагоприятния сценарий за икономиката. Разработени бяха три сценария, лимитът за дълг до 10 млрд. лв. покрива най-лошия от тях. Така финансовият министър Владислав Горанов обясни новия таван за дълг, който е заложен в актуализацията на бюджета.
Кризата засяга основните фактори на икономиката- потребление и инвестиции, очакванията са спадът на икономиката да бъде с 3%, възстановяването да започне от края на тази година и евентуално да приключи до края на 2021 г., прогнозира финансовият министър.
Днес актуализирания бюджет ще бъде предложен на парламентарните комисии за обсъждане. Съгласувал съм го с партиите от управляващата коалиця, с останалите това ще станев хода на дебатите в комисии, уточни министърът.
Той не се ангажира с размера на загубите от началото на кризата досега, само посочи, че приходната част се очертава да бъде с около 2,4 млрд. лв. по –малка от заложената.
Не се развива сценарий за промяна на данъчната политика, това не е добър съветник при криза“. Така министърът отговори на въпрос как ще бъде изплатен новия дълг. Ако спазваме благоразумна фискална политика, дефицитът ще е 3%, ако се наложи да го изхарчим целия, дефицитът отива на 6-7%, каза Горанов, но подчерта, че засега не говорим за използването на целия размер.
Той отказа да уточни откъде ще бъде набавен новия дълг, само изброи възможностите- вътрешен пазар, външни пазари и международни финансови институции.
Засега съкращаване на държавни служители не стои на дневен ред, за премии ще се решава в движение, каза още той.
Горанов бе категоричен, че мерките, набелязвани от БНБ и търговските банки за облекчаване на кредитните разплащания няма да се отразят на капиталовата адекватност и стабилността на банковата система.