Благодаря на всички, има желание и воля за подкрепа на сектора, казва министърката на туризма

- Госпожо Ангелкова, ресторантьорите ще работят при малко по-голяма гъстота на масите, отколкото първоначално бе предвидено – метър и половина вместо два метра и половина. Как бе постигнат този компромис?

- Още преди да излезе заповедта на здравния министър Кирил Ананиев за работа на заведенията с тераси на открито, ние се срещнахме с Асоциацията на заведенията в България и с Българската ресторантьорско-хотелиерска асоциация, обсъждайки нуждата да има конкретни изисквания за работата на обектите, когато бъдат отворени. За да могат тези хора да осъществяват своята дейност. Последните два дни бяхме буквално непрекъснато в комуникация.

Изискването разстоянието между масите да е метър и половина е изключително важно за собствениците на заведения, с оглед на това, че тези обекти ще работят с намален капацитет. Ние сме готови и с подробни указания и за работата на хотелите и другите туристически обекти, които съгласуваме със здравното министерство и с бранша.

Искам да благодаря на премиера, както и на коалиционните партньори, тъй като всяко решение, което вземаме за бранша е изключително важно за него, за да може да работи в тази тежка ситуация. А се видя и че има политическа воля за разрешаване на проблемите, но преди всичко - разбиране за важността на туризма.

- А изискванията към персонала на заведенията какви ще са?

- Това, което сме записали като възможност е да носят или маска, или предпазен шлем. Това само изглежда, че са детайли, но те са изключително важни с оглед на това, че персоналът ще работи с хора.

Същото е и за изискванията за ръкавиците. Едно е да носиш в продължение на 8 и дори повече часа латексови ръкавици, а съвсем друго – ръкавици от плат. Така че текстът на заповедта допуска използването и на ръкавици от плат, защото не е уточнено. Тези хора ще работят често часове наред и за да им е удобно правя това уточнение.

- А какви ще са изискванията към хотелите?

- Обсъждаме ги все още, преди да се финализират като документ те ще бъдат съгласувани с бранша. В момента сме пратили на бранша нашите предложения ведно със становището на здравното министерство. Моят начин на работа е такъв. Вероятно към края на седмицата ще можем да ги обявим и всички ще могат да подготвят обектите си за работа.

- Кой точно ще ползва ваучерите, за които днес се договориха партньорите в коалиционния съвет?

- Позволете ми да благодаря първо на премиера, както и на коалиционните партньори за това, че се обединихме и постигнахме съгласие относно нуждата от такива ваучери като средство за подпомагане на туризма. По отношение на самите документи дяволът винаги е в детайлите. Тепърва ще се уточнява какъв да е този ваучер, кой да го ползва, в които групи и услуги да се ползва. Предложили сме няколко варианта, например да не се ползва само за хотелско настаняване, а и за спа услуги, за ресторанти. Защото няма как да претеглим кой е повече или по-малко засегнат от кризата. Всички са засегнати и на практика секторът не функционира. Искаме помощта да е за всички.

Друг е въпросът и кои ще имат право да ползват тези ваучери, за да се направи точна икономическа сметка колко ще струват. Важното е, че има воля и желание това да се случи. Експертите в момента работят върху това и ще знам кога ще финализираме подготовката им. Вярвам, че след като имаме това принципно разбиране и подкрепа, със сигурност ще намерим работещия вариант.

- Коалиционните партньори и преди това знаеха , че туризмът е важен сектор…

- Нека не се връщаме назад. Ситуацията е много тежка и е много важно да успеем да възвърнем макар и с малки стъпки позициите на бранша. Това ще изисква много обединени усилия.