Ръководителят на спасителния фонд на еврозоната настоя страните от валутния съюз да могат да използват новите заеми, свързани с кризата около пандемията, без страх от предварителни условия или пък от стигмата на пазарите, предаде ДПА, цитирани от БТА.
"Никое правителство не може да бъде обвинявано за случващото се в момента", каза пред медии президентът на Европейския стабилизиационен механизъм (ЕСМ) Клаус Реглинг.
"Кризата удря всяка страна по света, не само в Европа. Затова е удачно условността, която имахме преди 10 години, да не се прилага сега", добави германецът.
Много италианци, например, се страхуват, че ползването на ЕСМ ще означава проверки от властите в ЕС или изисквания за болезнени вътрешни реформи, както беше при дълговата криза в еврозоната, припомня ДПА.
Този път е различно, подчерта Реглинг и добави: Единственото условие за новата предпазна кредитна линия е парите да отидат за преки или непреки разходи за здраве.
Финансовият сектор няма да заклеймява страните, които използват заемите, според шефа на ЕСМ. По думите му пазарите ще проявят пълно разбиране към начина, по който работи ЕСМ, те знаят, че това са евтини пари.
Държавите от еврозоната могат да се възползват от кредитна линия до 2 процента от брутния си вътрешен продукт. За тежко засегнатите, които вече са изправени пред високи лихви на финансовите пазари, като Италия и Испания, заемите ще бъдат с много по-ниски лихвени проценти.
Реглинг е изчислил, че за 10 години Рим може да спести 7 милиарда евро от лихви по облигации, а Мадрид - 2 милиарда евро