Какъв боклук, бе, хора, аз съм индустриалец, не съм бандит. Арестът ми е като шок. Винаги съм мислел, че арестуват само бандитите, а аз съм бизнесмен. Това обяви Атанас Бобоков в изказване пред Апелативния специализиран съд.
"Сега чета, че съм бил олигарх. Не знам знаят ли въобще какво значи олигарх. Извадиха написаното на гърба на една снимка, а това са мои записки, направени по книгата от 2003 г. "Богатите българи". Голяма новина, Боже, Боже", възкликна още той.
Бобоков и още четирима са в Апелативния спецсъд, където се решава дали да излязат на свобода. Пред магистратите бизнесменът обясни, че осигурява работа на 1500 души, като средната заплата е 1700 лв. Освен това арестът се е отразил лошо на компанията, акциите се сривали. Бизнесменът подчерта, че акционерите били сериозни хора, а не "чичо от село" - банка, пенсионни фондове. Арестът попречил и на купуването на завод в Тунис и на откриването на предприятие във Враца.
Моята цел не е рециклирането, а пазарите. Затова съм дал пълна свобода на Богданов да търси машини. Това каза Бобоков по повод на Васил Богданов, който е бивш негов изпълнителен директор и свидетел поделото, както и обвиняем.
Прокуратурата публикува вчера показания на Богаднаов.
Бобоков обясни, че бившият му служител е сред най-платените във фирмата. Годишно получава 100 000 лв. от заплата.
24 000 лв. от работата си във борда и 150 000 лв. от премии.
След като говори пред съда, бизнесменът говори и с група журналисти.
На въпрос как си обяснява обвиненията Бобоков каза - борбата с олигарсите. После обясни и какво значи олигарси.
"За да има олигарси, трябва да има икономическа и политическа власт, които да се оплетат по начин, чрез който да се извличат облаги. Но къде са тези облаги? Ние не сме строителна фирма да строим пътища, нито метрото, нито сме кандидатствали за летището. Ние имаме производство - произвеждаме батерии", каза Бобоков.
Притежавали и рециклиращи заводи, които да осигурят оловото за батериите. За да произведат над 3 млн. батерии, които да изнесат за 64 страни, им трябвали 50 хиляди тона олово.
"И като гръм от ясно небе господин Бобоков и брат му са арестувани. "Приста Ойл" произвежда масла, тя няма нищо общо с вноса от Италия и такива глупости", каза още Бобоков.
Според него нямало никакви боклуци, италианският боклук бил битови отпадъци, а неговите дружества въобще не внасяли такива. "Боклуците са в главата на прокурорите", заключи бизнесменът.
Пред медиите говори и бившият зам.-министър на околната среда Красимир Живков. Според него обвинението или е грешка, или е поръчка.
Обвиняват ме за участие в група с хора, които не познавам, каза той.
Той обясни, че е отговарял за отпадъците между ноември 2014 г. и пролетта на 2017 г. След това 2-3 седмици след стъпването на Емил Димитров на поста министър на околната среда отново е получил ресора. От всички обвиняеми в групата познавал единствено бившият шеф на РИОС-Плевен Габриел Савов, а с Пламен Бобоков се бил виждал само веднъж, преди 4-5 години, по врене на правителствена делегация в Узбекистан.
В същото време бившият зам.-министър каза, че в съдебната зала научавал доста интересни неща. Така например, че служителят в Министерството на околната среда Георги Бадев, който издавал разрешителните, преди работил в една от фирмите, които се разследват по делото. Бадев бил представен на Живков от сегашната зам.-министърка на околната среда, която го наследи на поста, когато тя била директор на дирекция Управление на отпадъците. Пред Живков тя изразила възхищение от работата на Бадев.
Апелативният спецсъд ще обяви своето решение в 19:45.
По-лека мярка за неотклонение поискаха петимата участници в групата: Атанас Бобоков, Красимир Живков, Габриел Савов, Николай Михов и Айгън Еминов. Според прокуратурата групата действала от началото на 2014 г. до 28 май 2020. Друг от обвиняемите - Васил Богданов, който е бивш служител на Атанас Бобоков, е под домашен арест, но той не иска промяна на мярката за неотклонение. На 2 юни Богданов е бил разпитан пред съдия, като тогава е разказал, че площадка край Лом, където са се разтоварвали отпадъци, не е разполагала с вода и ток и отпадъците не били преработвали, а само се трупали. Същото се случило и на площадка край Плевен. Богданов твърди, че така е било застрашено здравето на хората и околната среда.