Следваме израелския модел - при 3 дни с над 100 заразени затягаме мерките

Положението е под контрол, успокоява премиерът

Д-р Кунчев получавал есемеси с гнусни заплахи и ругатни

Рекордните от началото на епидемията 104 новозаразени от бяха отчетени за последното денонощие. Причината са активните огнища в Сърница, Доспат, Стара Загора и Сливен, там са 60% от новите случаи. Част от тях обаче са необявени проби, защото дошли късно във вторник и не бяха съобщени на 10 юни.

Предишният рекорд бе на 24 април - 91 новозаразени за денонощие. Тогава обаче 282-ма бяха в болници, а 41 - в интензивни отделения. Сега в лечебни заведения са 187 души, от тях само 17 - в интензивно. Причината е, че

вирусът намалява

своята инфекциозност,

обясниха експертите.

“Все по-често намираме положителни, а не толкова хора с клиника, още по-малко с тежка клиника. Това е добре, но пречи за предприемането на мерки, защото прикрива разпространението”, обясни държавният здравен инспектор Ангел Кунчев. (Виж интервю с него вдясно.)

Вирусът циркулира в страната и където намери подходяща почва, заразява повече - болница, завод, село, поясни той. По думите му имаме епизод на втора вълна. Механизмът ѝ може да се обясни с това, че се наблюдават “суперразпръсквачи” - носители, които заразяват 50-60 души, като попадат в колектив. В същото време има семейни огнища с един положителен, който не заразява никого дълго време. С този феномен може да се обясни клъстерното разпространение у нас, каза д-р Кунчев.

Въпреки увеличението на положителните проби ситуацията в страната е под контрол, успокои премиерът Бойко Борисов от Варна. Той призова да се запази спокойствие. В края на май шефът на щаба ген. Венцислав Мутафчийски обяви, че възприемаме израелския модел - при три последователни дни с над 100 заразени ще се затягат обратно мерките.

Според Борисов се движим на границата на разумния риск.

“Умоляваме хората да не си мислят, че това е приключило. Да, радостно е, че не е толкова свиреп в момента вирусът, много хора го прекарват сравнително леко, оздравяват - оздравелите са ни много повече”, коментира премиерът вчера.

Засега не ни се ще да отиваме към пълна изолация, защото това води до проблеми за хората. Опитваме се да намерим по-мек вариант, да останат хора, които могат да ходят на работа, обясни и д-р Кунчев. Ако не се овладее ситуацията в клъстерите обаче, може да се стигне до изолирането им с КПП-та.

В Ясеновец и Изгрев са доста неизпълнителни хората и ще ни принудят да вземем по-тежки мерки, обяви Кунчев. Засега ще има

полицейско

присъствие,

ограничение на движението. Стратегията ни няма промяна, не искаме да пречим на икономика и личен живот, а да държим под контрол инфекцията, добави той. До 25 юни ще има КПП-та около шуменското с. Изгрев. Ще се пропускат само хора със здравословни проблеми, завръщащи се по постоянен или настоящ адрес или пътуващи за работа. Това ще се удостоверява с лични документи, бележки от работодател и декларации.

От 11 юни в разградското с. Ясеновец маските са задължителни, забранени са събиране на повече от двама души дори на открито и семейни тържества. Улиците се дезинфекцират.

Кунчев и колегите му от щаба няма да участват в дебат за коронавируса, на какъвто ги предизвикаха противниците на мерките доц. Атанас Мангъров, собственикът на частна лаборатория Георги Тодоров, бившата депутатка от НДСВ Антония Първанова. “Не е моментът да водим научни дискусии - ще объркаме хората. Не бягам от такива, но няма да правя PR на никого”, отсече д-р Кунчев. “Няма да им осигурявам присъствие в медиите, защото видях, че една от основните им тези е, че сме имали достъп до всички медии, а пък те - не”, обясни той пред “24 часа”. Сподели и че получавал “гнусни есемеси, заплашителни и с ругатни”. 

Доц. Ангел Кунчев: Затягаме мерките там, където не се спазват

ЙОАНА РУСЕВА

- Доц. Кунчев, имахме първи ден с над 100 новозаразени. Ако този ръст се задържи още два дни, ще бъдат ли върнати по-строги мерки?

- 3 последователни дни с над 100 заразени е сигнал, че ситуацията не е добре. Това не означва обаче автоматично връщане и въвеждане 100% на всички мерки, които бяха в сила по време на извънредното положение, тъй като сега ситуацията е различна. Всъщност, от общия брой новозаразени като се извадят случаите от големите огнища, отчитаме една нормална заболеваемост, но бройката определено е притеснителна.  Доц. Ангел Кунчев

Доц. Ангел Кунчев

- Какви мерки предвиждате и за цялата страна ли ще са те?

- Няма планове за национални мерки. Насочваме всичко към отделните огнища в Сърница, Доспат, Сливен, Нова и Стара Загора, шуменското село Изгрев и разградското Ясеновец. Така ще е по-ефективно и по-лесно за изпълнение и контрол. Освен това в Сърница и Доспат смятам, че ще позатихнат нещата скоро.

Навсякъде разширяваме кръга на контактните лица, които изследваме. Ако са в предприятие, спираме временно работа или на цялото, или на отделни обособени части, където са съсредоточени положителните случаи за извършване на дезинфекция, изясняване на картината и намиране на нови положителни. Ако пък е селище, както в Шуменско и Разградско, ще наложим ограничаване на пътуванията, но не тотално, както беше по модела на Банско и Паничерево, ще ограничим безцелните движения, които са много подчертани там.

- Ясеновец пламва за втори път. Каква е причината?

- Основното е неспазването на мерките и активното движение на хората от селото.

- Казвате, че има промяна в поведението на вируса. Какво имате предвид?

- Промяната е в две посоки. Първата е свързана с това, че се оформиха две групи заразоносители и това вече е научно доказано. При едната група се забелязва, че не заразяват други хора, макар и при много дълъг и тесен контакт. В другата пък един човек е в състояние, попаднал в подходящи условия, да зарази много голям брой хора за крако време. Вероятно това е причината за огнищното разпространение на вируса у нас.

Втората посока е, че постепенно спада инфекциозността на вируса. Все по-малко са тежките случаи, но е висок броят на носителите.

- Притеснителна ли е ситуацията в момента?

- Общата картина е добра. Не мисля, че има основание за особена паника или драматизъм. В отделните огнища вече е различно положението, защото разпространението е с различна тежест и с различна възможност за повлияване. Там, където има разбиране сред местните власти и обществото, мерките са бързи и ефективни. Там, където по-трудно се контролират нещата, ще е малко по-тежко. Ако виждаме, че няма спазване на мерките, нямаме друг избор, освен да въведем по-строги такива.