Евроатлантическата принадлежност на страната ни и зависимостта на енергетиката от доставки от Руската федерация според много икономисти и политически анализатори е една от „ахилесовите пети“ на българската геополитическа ориентация. Основният ни съюзник и партньор в НАТО - САЩ, в лицето на свои висши представители, много пъти са изразявали своята загриженост от руската зависимост на нашата икономика. В периоди на конфронтация и противоречие между НАТО и Русия, които се изостриха особено след анексирането на Кримския полуостров, енергийният избор, който трябва да направи България, има не само икономически, но и чисто геополитически измерения.

От началото на 2019 г. България започна реално да потребява американски втечнен газ, използвайки гръцкия терминал в Ревитуза. Това всъщност е една първите стъпки за действителна диверсификация на доставките на синьо гориво в нашата страна и постепенно излизане от пълната зависимост на българското потребление от руския природен газ. Възможността за конкуренция определено изигра роля и за падането на цените на природния газ доставян от "Газпром".

В бъдещата ценова битка между американските и руските компании от особено значение ще е коя от двете опции ще избере българската индустрия и особено енергейните предприятия. Според екпертите един от най-големите потребители на синьо гориво у нас са топлофикационите дружества. В България в момента функционират 12 големи когенерационни теца и няколко мощни конвенционални държавни и частни топлоцентрали, произвеждащи единствено електроенергия. Немалка част от тях работят именно на природен газ, а дори традиционни въглищни централи като „Топлофикация Перник“, „Топлофикация Русе“ и емблематичният „ТЕЦ Бобов дол“ дават индикации, че смятат да инвестират сериозно в преход от въглища към газ и други нови енергийни технологии. През седмицата пернишката топлофикация съобщи за инвестиции от над 10 милиона евро насочени към използването на синьото гориво като екологично по-чисто.

Според запознати въпросните централи прояват силен интерес именно към използването на американски втечнен газ, доставян през гръцките терминали, с което ще се превърнат в ключов фактор за реалното постигане на енергийна независимост на България от руските доставки. Така по ирония на историята, наричаните заради своето строителство и оборудване „руски“ тецове, могат да се модернизират и да станат една основните причини за утвърждаването на втечния газ от САЩ като основно гориво у нас.