Предстоящата либерализация на енергийния пазар за малкия бизнес от 1 октомври тази година, стъпките как тя да бъде успешна, очакваните промени и предложенията на “Енерго-Про” за улесняване на процедурите - това бе обсъждано на среща на управителите на дружеството Ангел Ангелов, Анжела Тонева и Георги Коршия с кмета на Шумен Любомир Христов и областния управител Стефан Желев. Срещата е част от кампания на енергийното дружество за повишаване на информираността, открит диалог и активно сътрудничество с местната власт в Североизточна България.
По време на срещата от ръководството на “Енерго-Про” са потвърдили ангажимента си пред Христов
да подкрепят икономическото
развитие на Шумен
и инфраструктурното развитие в района. С оглед на засиления инвестиционен интерес към “Индустриален парк Шумен” и необходимостта от увеличаване на мощностите там, компанията се ангажирала да направи всичко възможно в отговор на търсенето от страна на бизнеса.
Изпратено е запитване към ЕСО, за да се анализира възможността за предоставяне на допълнителни точки на присъединяване в рамките на съществуващата мрежова инфраструктура. Планира се и ремонт на далекопроводи, което ще улесни електрозахранването в региона. Всички решения ще бъдат съобразени с договорените мощности за присъединяване към мрежата и възможностите на одобрената от КЕВР инвестиционна програма.
Дъщерното електроразпределително дружество “ЕРП Север” е заложило редица проекти за подобряване на работата на електроразпределителната мрежа и повишаване качеството на електрозахранването в своята инвестиционна програма за област Шумен. Въведеното извънредно положение в страната забави тяхното изпълнение с оглед осигуряването на непрекъснато електроснабдяване на работещите и учащите от дома. Понастоящем инвестиционните дейности по мрежата са възстановени и се работи с усилени темпове за осъществяване на стартиралите проекти.
По време на срещата от ръководството на “Енерго-Про” са дали информация и за хода на проекта за актуализация на данни за мощност, който тече в момента във връзка с въвеждането на ново ценообразуване при небитовите клиенти на компанията от 1 юли. Идеята е актуализирането на данните да доведе до справедливо разпределение на разходите за достъп до мрежата между бизнес потребителите. Регулаторно одобрената промяна, която вече е факт при другите две електроразпределителни дружества в страната, ще даде възможност за по-добро планиране на развитието на мрежата съобразно реалните нужди на бизнеса.