Рекордно количество електроенергия за целия период на работа на V и VI блок произведе АЕЦ “Козлодуй” през 2019 г. С 16 555 288 мегаватчаса тя обезпечи 37,5% от националното електропроизводство за годината. Ядрените енергийни блокове работиха с оптимално натоварване, минимални непланови престои и без събития с въздействие върху безопасността и околната среда.
От 1974 г., когато през юли започва експлоатацията на първи блок, до края на 2019 г. АЕЦ “Козлодуй” е произвела общо 634 064 453 мегаватчаса електроенергия.
През 2019 г. централата е предоставила 15,5% от нетното си производство по регулирани цени, а останалата част е реализирана успешно на свободния пазар, където дружеството запазва водещата си позиция на основен и сигурен доставчик на електроенергия.
Основният обем от годишната ремонтна програма се реализира по време на престоите на блоковете за планов годишен ремонт и презареждане.
През 2019 г. плановият годишен ремонт на V блок продължи 40 дни, като в този период е изпълнена и реконструкция на цилиндър високо налягане на турбогенератора.
Ремонтът на
VI блок е
извършен за 32
календарни дни -
рекордно кратко
време
в експлоатационната история на двата блока.
Успоредно с необходимите ремонтни дейности в рамките на плановите годишни ремонти са реализирани редица мерки, свързани с дългосрочната експлоатация на двата блока, с повишаване на безопасността, с управление на ресурса на оборудването, както и мерки за подобряване на устойчивостта при екстремни външни въздействия. Зa тяx ca инвecтиpaни 80 млн. лв. coбcтвeни cpeдcтвa.
През 2019 г. успешно са приключени дейностите по Проекта за продължаване на срока на експлоатация на двата блока. Този факт бе отбелязан на 1 октомври с официалното връчване на подновената от Агенцията за ядрено регулиране лицензия за експлоатация на VI блок за следващите 10 г. Лицензията за експлоатация на V блок бе подновена през 2017 г. за същия период. По закон това е максималният срок, за който се издава този документ, след което се кандидатства за подновяване на лицензиите.
АЕЦ “Козлодуй” приключи 2019 г. в стабилно финансово състояние и с отлични финансови показатели.
Приходите от
дейността
достигнаха
рекорден размер от
1,328 млрд. лв.,
с 210 млн. лв. повече в сравнение с предходната година. Ръстът се дължи на увеличените пазарни продажби на електроенергия и повишените борсови цени.
Разходите за оперативната дейност са 969 млн. лева.
По-висок е размерът на разходите за вноски във фондовете “Извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения”, “Радиоактивни отпадъци” и “Сигурност на електроенергийната система”, които се формират като процент от приходите от продажба на еленергия.
От средата на 2019 г. влезе в сила ново нормативно задължение, съгласно което дружеството начисли 17 млн. лв. разходи за плащане на цена за достъп до преносната мрежа върху цялото отчетено нетно производство.
Начислени са 40,8 млн. лв. разходи за провизия за задължение за извозване на отработено ядрено гориво от реактори тип ВВЕР-1000, за технологично съхранение и преработка, за неосъществен превоз през 2019 г.
Печалбата след данъци е в размер на 325 млн. лв., при отчетена за 2018 г. 164 млн. лв.
Паричните средства на АЕЦ “Козлодуй” към 31 декември 2019 г. са 396 млн. лв., със 156 млн. лв. над отчетените в края на 2018 г.
През годината към държавния и общинския бюджет бяха изплатени 529 млн. лв. От тях 137 млн. лв. са вноски във фондове ИЕЯС и РАО, 65 млн. лв. – вноски във фонд СЕС, данъци и такси – 273 млн. лв., и вноски в социални и здравноосигурителни фондове – 54 млн. лв.
Приоритет е предаването на
уникалния опит на младите
При дългосрочната експлоатация на V и VI енергоблок на АЕЦ “Козлодуй” осигуряването на приемственост е изключителен приоритет. Централата предприема мерки, за да бъде съхранен и предаден на следващите поколения ядрени експерти уникалният ресурс от експлоатационен опит и професионални знания.
Непрекъснато се разширяват механизмите за привличане на млади хора на работа в АЕЦ. Приоритет е и кариерното ориентиране чрез представяне на предимствата на ядрената енергетика сред учениците и студентите. За да си осигурят квалифицирани и мотивирани специалисти и за привличане на таланти в сектора, насърчава се изучаването на STEM науките (Science, Technology, Engineering, Mathematics). За определени от централата приоритетни специалности се подкрепя развитието на работещите. По тези специалности се провежда и стипендиантска и стажантска програма.
За да се повиши интересът към техническите специалности сред младите хора и за подготовка на необходимите специалисти, в централата е създадена нова дирекция “Персонал и учебно-тренировъчен център”. Разширява се дейността на съществуващия Учебно-тренировъчен център, като се обединява обучението с останалите дейности по управление на човешките ресурси в централата.
Целта е да се повиши ефективността и да се постави фокус върху набирането и подготовката на млади специалисти. Сред целите на новата дирекция е и да обедини действията на всички заинтересовани страни - компании от сектора, образователни и научноизследователски организации, ведомства.
Управлението на ядрените знания, нуждата от висококвалифицирани специалисти, все по-високите изисквания към ядрената безопасност налагат изграждане на устойчиво експертно ядрено сътрудничество на европейско и международно ниво. В този процес експертизата на АЕЦ “Козлодуй” може да бъде само от полза.
Сътрудничеството и работата по съвместни инициативи, свързани с утвърждаването на ядрения сектор като основен инструмент в зелената енергийна политика на България и ЕС, е определящо за развитието на устойчива среда.
Важна е и постоянната комуникация с експертите в ключови дирекции в ЕК в областта на енергетиката, иновациите, образованието и научните изследвания.
АЕЦ “Козлодуй” активно участва в работните групи на международните организации, в които членува - Международната агенция за атомна енергия, WANO (Световната асоциация на ядрените оператори), ФОРАТОМ (Европейския атомен форум) и др. Партньорството с Агенцията за ядрена енергия на ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие), към която предстои България да се присъедини през 2021 г., също има за цел да обедини страни, заинтересовани от развитието на ядрената енергия за мирни цели. Една от четирите приоритетни области на бъдещо сътрудничество в рамките на инициативата отново е развитие на инфраструктурата и образованието за иновации.