Всяка от компаниите в холдинга е подобрила финансовите си резултати през 2019 г.
Приходите са 6,742 млрд. лв., което представлява 5,7% от БВП на България за 2019 г.
Българският енергиен холдинг обединява (БЕХ) в своята структура всички държавни енергийни дружества, осъществяващи дейността си на българския енергиен пазар.
В рамките на холдинга влизат единствената атомна електроцентрала в България АЕЦ “Козлодуй” и най-голямата топлоелектрическа централа в страната ТЕЦ “Марица-изток 2”.
Производственият микс се допълва от 30 големи ВЕЦ и единствената ПАВЕЦ на територията на България, управлявани от Националната електрическа компания.
Холдингът е собственик и на двата независими преносни оператора на електрическа енергия - Електроенергийния системен оператор, и на природен газ - “Булгартрансгаз”.
На пазара на природен газ БЕХ е представен от дъщерното си дружество “Булгаргаз” ЕАД. Важна част от структурата на холдинга е компанията “Мини Марица - изток” ЕАД, която експлоатира най-голямото находище на лигнитни въглища на Балканите.
Български
енергиен холдинг
Най-голямото държавно енергийно дружество отчита рекордно подобрение в нетния финансов резултат през 2019 г., като ръстът на годишна база е 660,4 млн. лв., или 253%. (Виж графиките).
Към края на 2019 г. инсталираните производствени мощности за електрическа енергия на дружествата в групата на БЕХ възлизат на 6,413 мегавата, като през разглеждания период брутното производство на електроенергия от дружествата на холдинга е в размер на 25,524 млн. мегаватчаса, което
формира 58%
от общо
произведените
44,122 млн. мвтч
електрическа
енергия в страната
Основен е приносът на АЕЦ “Козлодуй”, която допринася за 38% от общия микс, следвана от ТЕЦ “Марица - изток 2” с 15% и НЕК с 5%.
Реализираните приходи от “БЕХ Група” през 2019 г. са в размер на 6,742 млрд. лв., което представлява 5,7% от БВП на България за 2019 г.
Отчетен е рекорден ръст от 660,4 млн. лв. (или 253%) в размера на нетната печалба за 2019 г., като тя достига 399,4 млн. лв. спрямо отчетената загуба от 261 млн. лв. година по-рано. Маржът на печалбата достига до 6% от стойността на приходите, което е значително подобрение. Основна причина за регистрираната загуба през предходната 2018 г. са регистрираните еднократни събития, свързани с прилагането на новите счетоводни изисквания, въвеждащи нов начин на отчитане на вземанията на компаниите, както и начислените разходи за провизии във връзка с делото “БЕХ-Газ”.
През годината се отчита подобрение във финансовите резултати на всяко едно от дъщерните дружества, обединени в рамките на холдинга.
Традиционно
най-голям принос
в размера на
отчетената
печалба има АЕЦ
“Козлодуй”,
която за 2019 г. отчита нетна печалба от 325 млн. лв., като спрямо 2018 г. е регистриран двукратен ръст.
През 2019 г. “Булгартрансгаз” отчита съществено подобрение в нетната печалба, като тя нараства до 105 млн. лв., спрямо 47 млн. лв., година по-рано.
Положителен нетен финансов резултат от дейността си отчита и ЕСО ЕАД, като през 2019 г. нетната печалба на дружеството е 24 млн.лв.
Предприетите законови и регулаторни промени, свързани с либерализирането на пазара на електрическа енергия, се отразиха положително върху финансовото състояние на НЕК ЕАД, като през 2019 г. дружеството отчита ръст в нетния резултат от дейността си като загубата се свива със 72,5 млн. лв. и достига до -1,3 млн. лв., спрямо отчетените - 73,8 година по-рано.
Подобрение в резултатите от дейността си отчита и “Булгаргаз” ЕАД, като през 2019 г. нетната печалба на дружеството нараства с 66,4 млн. лв. на годишна база и достига до 34,4 млн. лв. спрямо загубата от 32 млн. лв., отчетена през 2018 г.
Въпреки отрицателната стойност на нетния резултат от дейността на ТЕЦ “Марица - изток 2”, през 2019 г. се отчита положително изменение, тъй като регистрираната загуба намалява със 153,3 млн. лв. до 202 млн. лв. През 2019 г. “Мини Марица-изток” отчита положителен нетен финансов резултат от 0,1 млн. лв., като въпреки намалените продажби дружеството успява да напредва с дейностите по откривка, което е ключово за подсигуряване на добива на лигнитни въглища в бъдеще.
Основен приоритет в дейността на държавните енергийни дружества остава запазване на стабилността и сигурността на електроенергийната система, като усилията на ръководството са насочени към поддържане на тяхната финансова стабилност и независимост.