В разгара на зелената сделка, когато цяла Европа настоява за преминаване към нулевовъглеродна икономика, ТЕЦ "Марица-изток 2" планира изграждане на нови енергийни мощности - общо 500 мегавата, базирани на лигнитни въглища като основна суровина. „Така се осигурява оптималното натоварване на производстводствения капацитет на мините“ е записано в консолидирания отчет, публикуван на сайта на дружеството.

Ще се използва съществуващата инфраструктура и наетия персонал и ще бъде изградено без допълнителни средства от държавата. За целта ще се разкрият нови работни места, необходими за изграждане на новите мощности и за по- нататъшното им поддържане. Всичко това ще има социален ефект в региона.
При прехвърляне на студения резерв към ТЕЦ "Марица-изток 2" вероятно част от парите ще бъдат използвани именно за строителството на новите мощности.

Това повдига въпросът дали в теца са чули, че всички въглищни централи в Европа се извеждат от експлоатация, или преминават през огромни инвестиции в природосъобразни горива, за да се съхранят. Докато в България се предвиждат нови мощности, след което ще се нложи да се инвестират ощ есредства за смяна на горивната база. Според експерти това буди учудване, тъй като противоречи на пазарния принцип на работа и на плановете за съхранение на българската енергетика.

В същото време е интересно защо еколозите не обръщат внимание на плановете на държавната тец. Защото при обявен проект за инвестции на някоя от частните централи, те се оказват доста гласовити.

Според експерти и анализатори ползата от намаляването на студения резерв и даването му без процедура на ТЕЦ "Марица-изток 2" се свежда да нула. И двете решения застрашавали националната енергийна сигурност и двете са в ущърб на държавата и хората и двете са плод на политически решения, а не на визия за енергетиката и последствията от тях. Важното е, че България ще има нови мощности на въглища, а ТЕЦ "Марица-изток 2" ще получи още пари за усвояване.