35,5% от българите, т.е. приблизително всеки трети, не могат да си позволят нито една седмица почивка извън дома, свързана с пътуване и отсядане в хотел. Това съобщи в понеделник Евростат. Средно в ЕС това се отнася за 29% от хората над 16-годишна възраст и България се нарежда на десето място по този показател. Най-голям е този дял в Румъния, където 54% от хората декларират, че летуването е непосилен разход за тях.

Делът на българите, които не могат да си позволят почивка, се е увеличил с 5 процентни пункта в сравнение с година по-рано - през 2018-а той е бил 30,5%. Всъщност най-много българи не са могли да си позволят такъв разход преди осем години. През 2012 г., т.е., когато последиците от предишната криза се чувстваха най-силно, това се е отнасяло за 74% от българите, което по онова време е било рекорд - тогава само в Румъния хората без средства за лятна почивка са били малко повече.

В момента делът на тези хора е по-висок, отколкото в България, също и в Гърция, Хърватия, Кипър, Италия, Унгария, Португалия, Литва и Словакия.

В другия край на скалата е Швеция, където само 10% от хората не могат да си позволят едноседмична годишна ваканция. Следват Дания и Люксембург с по 11%, Финландия с 12% и Германия и Австрия с по 13%.

В сравнение с 2010 г. делът на хората, които не могат да си позволят едноседмична почивка извън дома, намалява навсякъде, с изключение на Италия и Гърция, където се увеличава съответно с 4 и с 3 процентни пункта. Най-голям спад е регистриран в Латвия, Малта, България, Полша и Естония.

На Европейския континент най-рядко, изглежда, почиват турците, тъй като през 2012 г. цели 85,9% от тях не са могли да си позволят летуване. При тях обаче този процент също спада постепенно в следващите години до 58 през 2018 г., но за 2019 г. липсват данни. Съседите ни на Балканите също имат висок дял на хората, които не почиват.