В Конгреса на САЩ днес започна дългоочаквано изслушване на главните изпълнителни директори на четири от най-големите американски технологични компании. Изслушването започна с конфронтация, която обещава солидна доза политически театър, но предлага и възможност да се види начинът на мислене на законодателите, опитващи се да се обуздаят технологичните гиганти, предаде Ройтерс.
Главните изпълнителни директори на "Фейсбук", "Амазон","Алфабет" и "Гугъл" и "Епъл" - Марк Зукърбърг, Джеф Безос, Сундар Пичай и Тим Кук говорят по видеоконферентна връзка пред антитръстовата подкомисия при камарата на представителите. Четирите компании имат обща пазарна капитализация от около 5 трилиона долара.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп, които имаше сблъсъци с няколко от най-големите технологични компании, днес заплаши да предприеме действия срещу тях, ако Конгресът не направи необходимото за постигане на справедливост.
През юли 2019 г. стана ясно, че американските власти се готвят да започнат мащабно разследване срещу четирите компании за проверка на възможни техни нарушения на антимонополното законодателство.
По данни на Ройтерс, пълномощията в хода на разследването ще бъдат поделени между федералната търговска комисия на САЩ, която взе под свой надзор "Амазон" и "Фейсбук", и министерството на правосъдието, което обследва "Епъл" и "Гугъл", допълва БТА.
Заедно с това, собствено разследване обявиха демократите в камарата на представителите на Конгреса на САЩ.
Във встъпителните си думи конгресменът демократ Дейвид Сисилини, председател на антитръстовата подкомисия, също остро разкритикува четирите корпорации. "Те имат прекалено много власт", подчерта Сисилини и допълни, че тези компании "имат мотиви и възможност да злоупотребяват с тази власт".
Той изтъкна, че независимо, че те все още могат да произвеждат някои нови иновативни продукти, тяхното господство убива малкия бизнес, производството и цялостната динамика, които са двигател на американската икономика.
Сисилини каза, че тези компании използват контрола над цифровата инфраструктура, за да следят други компании, които биха могли да им станат конкуренти.