Коронавирусът накара все повече хора да търсят жилище сред природата
През последните 25 години пазарът на ваканционни имоти у нас претърпя няколко много драматични обрата. В годините между 2002 и 2009 много българи и чужденци се бяха подвели по обещанията за доходност от такива имоти от порядъка на 10 и дори повече процента. Още с настъпването на световната криза този пазар претърпя драматичен спад и много проекти така и не можаха да бъдат довършени, а и много чужденци панически се опитваха да разпродадат купеното и да излязат от тази инвестиция.
Този пазар бе един от първите, които почнаха да се възстановяват, още някъде през 2013-2014 г., разбира се, без предприемачите да се развихрят до такава степен, както преди кризата.
Би могло да се очаква, че при извънредното положение и очакваната стагнация на имотния пазар пазарът на имоти в морски или планински курорти, или такива, които се намират в живописни малки и големи села, би тръгнал отново надолу. Изненадващо обаче
трендът съвсем
не е такъв
По данни на “Бългериън пропертис” през периода 1 март - 29 юли 2020 г., който обхваща част от зимния сезон, но и целия период на извънредното положение, реализираните сделки с ваканционни имоти в планинските ни курорти бележат ръст с около 30% в сравнение със същия период на миналата година.
Част от обясненията са тривиални и важат за целия имотен пазар – стойността на всички видове имоти е на доста ниско равнище, а в същото време лихвите по ипотечните кредити са на исторически най-ниските си нива. Те се движат вече между 2 и 3,5 процента, като банките дори зарязаха практиката от началото на извънредното положение да намаляват частта от стойността на имота, която финансират.
Според управителя на “Бългериън пропертис” Полина Стойкова, която има дългогодишен опит с ваканционните имоти, по отношение на планините обаче има още няколко обстоятелства, които обясняват интереса. “Предимството на планинския курорт е това, че имотът в него е
подходящ за
целогодишно
ползване
и отдаване под наем, тъй като и в летните месеци има редица активности и атракции, които набират популярност и привличат все повече хора. Освен това собственото жилище в курортен комплекс в съчетание с възможност за работа или учене от дистанция дава много повече възможности за постигане на по-добър баланс и по-качествен живот сред природа и чист въздух“, каза пред “24 часа” Стойкова.
Тя обаче предупреждава, че при купуване на такъв имот банките не са чак толкова склонни да финансират голяма част от стойността му, както биха направили за градско жилище – 80 и дори 90%. Финансират по-малко. “Съответно се изисква по-голям процент самоучастие, отколкото ако се купува жилище за постоянно живеене в града, но пък
цените в
момента са
достатъчно
изгодни,
за да може да се осъществи една такава сделка”, каза тя.
Има още една особеност – такива жилища, особено пък ако купувачът държи да има всички градски удобства, не са чак толкова много.
В Боровец например има само един по-голям проект, който всеки момент ще бъде довършен – втората фаза на “Боровец гардънс”.
Когато “Главболгарстрой” (ГБС) почна да строи през 2008 г. комплекса, ситуацията на имотния пазар беше съвсем друга, имаше бум на търсенето на жилища с инвестиционна цел, който бе прекъснат от кризата. Тогава проектът е разделен на две, като са издигнати две от секциите на комплекса, които вече са разпродадени, а останалите са изградени съвсем наскоро.
Средната цена на жилищата в този комплекс е
под 650 евро
на квадратен
метър,
като, естествено, на партерните етажи са по-евтини, а по високите – по-скъпи. Най-скъпи са апартаментите, които имат южно изложение и са на високите етажи, тъй като от тях се открива гледка над боровете към пистите на Боровец.
За да бъдат спестени усилията по най-замърсяващите довършителни работи, апартаментите се продават в готов вид: със санитарен фаянс, с шпакловани стени, подови настилки и интериорни врати, така че са готови за обзавеждане и нанасяне.
Особеното на апартаментите в този вид комплекси е, че те могат да бъдат
отдавани
под наем
за времето, през което собственикът им няма да ги ползва. Търсенето и намирането на наематели може да извършва самият собственик, а може и да го възложи с договор на фирмата “ГБС Турс”, която стопанисва и управлява комплекса по силата на Закона за етажната собственост. По този начин собственикът може за известен период от време да си възстанови разхода по купуването му.
Не става въпрос обаче за гарантирана доходност, каквато обещаваха преди кризата много предприемачи. Просто “ГБС Турс” има лице за контакти, с което собственикът поддържа връзка. Когато жилището е наето, собственикът получава 75% от нетната цена на нощувката. Когато той самият има нужда от жилището си, трябва да предупреди две седмици по-рано, за да може да си го ползва.
Разбира се, нищо не пречи на собственика и сам да си търси наематели, примерно през някоя онлайн платформа. Това се отнася както за краткотрайно настаняване, така и за по-дълго. Преглед на офертите в booking.com, trivago и други платформи показва, че доста апартаменти в комплекса се отдават под наем в момента по този начин.
Още през 2008 г. в двете готови секции на “Боровец гардънс” са изградени басейн и СПА център, като басейнът се ползва безплатно от собствениците, а СПА центърът - с 50% отстъпка, с изключение на масажите. Като за тази цел е направено така – студиата имат право на отстъпките за две лица, по-малките апартаменти – за три лица, по-големите – за повече.
Другото съществено предимство на този комплекс е, че той е само на
50 минути път
с кола от
столицата
и на 60 минути от Пловдив. Боровец е най-старият и най-големият планински курорт в България. Забелязан от цар Фердинанд, който построява двореца „Царска Бистрица“, през следващите десетилетия Боровец се изпълва с вили за отдих и почивка. Но едва през 60-те и 70-те години на миналия век започва строителството на първите хотели и почивни станции, които са неразделна част от днешния облик на курортния комплекс. Само че неговата особеност е, че той и до ден-днешен не е кой знае колко застроен и пренаселен.
Разполага със ски писти, които са подходящи за всички нива скиори – от начинаещи до професионалисти. Но и лятно време местността е оживена заради уникалното съчетание между вековните иглолистни гори, поляните, осеяни с цветя и билки, многобройните езера и заснежените върхове. Боровец е отправна точка на много туристически маршрути и излети в Рила и място, което предлага отлични условия за любителите на колоезденето, скалното катерене и алпинизма.