На конференция за китайските студенти в чужбина, която се проведе в гр. Ханджоу, провинция Джъдзян, в неделя бе представена бяла книга за очакванията, перспективите и реализацията на завърналите се в родината студенти, съобщава Радио Китай

В нея се посочва, че в момента възрастовата група между 25 и 35 заема най-голям дял – 74,87%, докато тези между 25 и 30 години са 44,67%. Почти 80% от завърналите се от чужбина китайски студенти са получили магистърска или по-висока образователна степен. Бизнес администрацията и финансите са двете най-предпочитани специалности, съответно от 4,22% и 3,98%.

Повечето от завърналите се в родината студенти се надяват да работят в сферата на финансите или интернет. Заплатите, които предлагат компаниите на получилите образование в чужбина служители, са близки до тези в развитите държави. В Шънджън, Пекин, Шанхай и Гуанджоу средната годишна заплата е най-висока, достигайки около 350 000 юана (около 53 000 щатски долара). Ханджоу се нарежда на първо място по увеличение на заплатите – средно 31,84% на година, следван от Пекин с 30,09%.

В бялата книга се посочва, че над 76% от завърналите се от чужбина китайски студенти са доволни от настоящата си работа, особено установилите се в Шънджън, Ханджоу и Шанхай. Сред най-предпочитаните от тях градове са Шанхай, Пекин и Ханджоу.