Кристина Лазарова от платформата Brown to Green посочва как да се използва ефективно Планът за възстановяване и устойчивост

Планът за възстановяване и устойчивост, финансиран от ЕС, може да се използва ефективно за промяна българската енрегетика и запазване на нейната конкурентосособност и на работните места. Кристина Лазарова - координатор на платформата Brown to Green, посочи три стъпки, които могат да променят българската енергетика, по време на онлайн дискусия. Ето кои са те:

Първо. Да изразходваме ефективно енергията е важно, но недостатъчно за пълната промяна на енергетиката

В Плана за възстановяване и устойчивост на България, сектор "Енергетика" е много слабо засегнат. Не смятам, че под „Енергетика”, не трябва да са разбира само енергийна ефективност, а от проекта, с който се запознахме, виждаме, че се набляга само на нея. Енергийната ефективност е изключително важна, но не е единствената възможност пред страната ни. Министерството на енергетиката и Министерският съвет трябва да направят широка дискусия и относно т.нар. Фонд за декарбонизация, който предстои да бъде създаден. В момента има много неизвестни свързани с този Фонд и би било добре той да подлежи на обществени дискусии, за да може процесите свързани с него, да бъдат максимално прозрачни.

Второ. Да инвестираме в технологии за съхранение на енергия

Европейската комисия е дала препоръка в посока на това, че трябва да бъде поставен фокус върху енергийната ефективност. Смятам, че тя наистина е важна, но също така считам, че трябва да се предвидят финансови ресурси, които да са за нови технологии и за съхранение на енергията. Правилна е посоката да се работи по изграждането на фотоволтаици на покривите на сградите, но не бива да се забравя, че трябва да има средства и за съхранение на енергията към тези сгради. В проекта на плана, в частта за декарбонизацията, възникват много въпроси и неясноти, които в процеса на работа и с по-широк обществен диалог трябва да бъдат изяснени.

Трето. Да търсим европейска подкрепа за нови ВЕИ мощности и водородни технологии

Учудващо е, че държавата на правим опит да подаде искане за включване на финансиране за допълнителни ВЕИ мощности, иновации за съхранение на енергия и водородни технологии. В Платформата Brown to Green направихме едно неофициално проучване за практиката на Европейската комисия и се оказа, че всяка държава има възможност да отправи подобни искания. След това ЕК разглежда дали може да допусне да се даде възможност държавата допълнително да се финансира по Плана за възстановяване и устойчивост за изграждането на ВЕИ и водородни мощности.

В началото на следващата седмица от името на платформата Brown to Green ще изпратим нашето становище по проекта на Плана за възстановяване и устойчивост на България по надлежния ред. То ще бъде в синхрон с препоръките и изискванията, които са заложени в регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост. Ще се опишат бележки и препоръки.

Brown to Green ще участва в заседанията на Платформа за въглищни региони в трансформация към Европейската комисия в периода от 16 до 20 ноември, както и в затворени кръгли маси за диалог на Алианса за чист водород към комисията, щкоито ще се проведат ог 23 до 27 ноември. Логично е да се вслушваме в действията, които предприемат другите държави в Европа и да внедряваме добрите практики в сектора. Смятаме, че след следващите две седмици ще имаме много добра картина в посока на това колко са напреднали както компаниите в Европа, така и какви планове за възстановяване на сектора правят в другите страни.

По повод онлайн дискусията искам да изразя благодарност за поканата за участие, най-важно значение на подобни събития е възможността да се събират всички гледни точки по темата за икономическото и социалното възстановяване от кризата, породена от COVID-19 пандемията, както и за устойчивото развитие на България в контекста на амбициозните цели на Зелената сделка.