2,6 млрд. лв. са за дигитална свързаност

17 000 регистъра има в България, голяма част от тях са в хартиен формат. Ще финансираме една ключова фаза от процеса, за да може всички хартии в държавната администрация да се превърнат в машинно четивен формат. Това  каза вицепремиерът Томислав Дончев по време на публична дискусия за третият стълб от Националния план за възстановяване и устойчивост на република България, който е „Свързана България” 

Значението и необходимостта от качествени и адекватни електронни услуги днес става все по-силно. Изкуството е да бъде представен целият комплекс от мерки без значение от кой източник на финансиране те ще бъдат осигурени, каза вицепремиерът и изброи:

Целият инфраструктурен скелет за регистровата реформа ще бъде ангажимент на бъдещата програма за приложна наука, иновации и дигитализации.

По бъдещата програма за развитие на човешките ресурси ще се финансират дигиталните умения, а самата дигитализация на предприятия ще бъде поета от бъдещата програма за бизнеса.

Онлайн образованието ще бъде подпомагано както от ReactEU, така и от някои компоненти на плана. Електронното здравеопазване се покрива от програма „Добро управление“, електронната идентичност също ще бъде подпомогната от плана, обяви той.

Финансирането на стълба "Свързана Европа" ще стане с 2,6 млрд. лева. Трите основни цели на програмата са - цифрова свързаност, транспорт и местно управление.

Качеството от добрата свързаност и развитието на дигитализацията стават все по-важни за ежедневните дейности. Нужни са ни комплекс от мерки, за да може след няколко години България да е много по-добро място в европейските класации и потребители да са по-удовлетворени по достъпа до интернет и ползването на електронизирани услуги, заяви той.

Министърът на транспорта Росен Желязков си поиска модерна железопътна свързаност, тъй като железниците предлагат екологичен превоз и са по-евтини. По повод дигитализацията, той акцентира върху изграждането на устойчива оптична мрежа. Така всеки гражданин и бизнес ще имат равен достъп до цифровизация. Предприятия  ще бъдат стимулирани за улеснен достъп до услуги. Желязков смята, че изоставаме със свързаността, но страната ни имала амбицията това да се промени.

„Целта е в слабонаселени, изолирани планински райони, където нямаме инвестиционен интерес, защото има ниска рентабилност, с тези целенасочени проекти да осигурим високоскоростни мрежи, с които да се преодолее цифровото разграничение. Проблемът е в дисбалансите. Целенасочените инвестиции в тези райони ще бъдат чрез изграждането на мрежи, които ще се управляват съвместно. Целта е в добавената стойност на услугите чрез тези мрежи. Подходът е заедно с бизнеса и
индустрията при разгръщането на мрежите тяхното ефективно използване. По много показатели изпреварваме европейските държави. Въпросът е да се намери синергията между публичния ресурс и частните инвестиции за споделяне на рисковете. В този смисъл
са нашите разговори с бизнеса и индустрията“, каза Желязков.
 Цифровата инфраструктура не е свързана  само с полагането на тръби,
мобилни станции и др., има  предпроектни, проектни и други процеси. Целта е изграждането на на такава, която да дава  улеснен достъп до всички, които имат интерес от нея, за да бъде по-ефективно.