А 20 на маси с отстояние са проблем
Най-големият проблем на затворения бизнес е, че не се знае докога ще е така, казва председателят на Българската асоциация на заведенията
- Господин Алибегов, с последната заповед на министъра на здравеопазването заведенията за хранене и нощните клубове останаха затворени въпреки очевидно активния диалог, който имате с правителството. Защо стана така?
- Ние сме крайно разочаровани от това решение, въпреки че не сме особено изненадани от него. Изненадани сме обаче от друго – очаквахме или затягане на мерките, или разхлабване. Да останат същите, не очаквахме. Не разбираме защо за щаба и лекарския съюз не са проблем стотиците хора в хипермаркети, нехранителни магазини, по улиците, а се борят с пандемията, като ограничават събирането на 20-30 души в ресторант на маси с отстояние, осигурени дезинфектанти и масово спазване на мерките. И какво правим, ако след празничното пазаруване и частните събирания отново има ръст на положителните проби? Ще продължим да държим затворени единствено заведенията и фитнесите, които със сигурност няма да имат вина? Това са дискриминация и отнемане правото на труд. Сега се отчитат някакви положителни резултати, но да не забравяме, че толкова много хора вече изкараха вируса, че е логично заболелите да намалеят.
- Преди удължаването на затварянето за заведенията обаче май бяха удовлетворени всички искания, които ръководената от вас Българска асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията издигнаха: първо наредбата за касовите апарати на практика бе оттеглена, после 9% ДДС за храната в ресторантите, после и за виното и бирата, накрая и за доставките вкъщи и офиса. Вашите две организации са най-активни и в преговорите с държавата за отпускане на помощи.
- Факт е, че имаме добра комуникация с държавата, но не можем да се съгласим с дискриминацията спрямо нашия сектор от страна на здравните власти. Ние никога не сме се противопоставяли на останалите браншове, но няма как да обясним на служителите си защо те стоят без работа, докато с очите си виждат струпвания на множество хора на различни места. Браншът ни е сред най-пострадалите от пандемията, защото ние затворихме ресторантите още през март. Нощните клубове отвориха чак на 15 юни, а заведенията за хранене започнаха работа на 6 май. Сега нощните заведения пак затвориха първи, най-потърпевши са и не се знае кога ще отворят отново.
Така че намаляването на ДДС на 9% беше абсолютно нормален ход от страна на правителството. Видяхме, че почти всички страни - членки на ЕС, направиха същото.
Дори страни, в които по принцип има диференцирани ставки, намалиха налога за заведенията още повече, тъй като по директива данъкът може да се смъкне до 5%. Има 3-4 страни-членки, които наистина слязоха до 5% ДДС с цел да съживят бизнеса и дадат глътка въздух на икономиката.
Много по-лесно е да не се взема от бизнеса нещо, вместо после да му се дават грантове. Намаляването на налога поне ти позволява да акумулираш средства, така че да удържиш положението въпреки намалялото потребление.
- Хората престанаха ли да ходят през лятото на ресторант и дискотека?
- Намалението на потреблението през май беше със 70% в сравнение с май на 2019 г. Разбира се, 2019-а беше рекордна година, но въпреки това ударът бе много голям. И през лятото не се възстанови кой знае колко – просто спадът на годишна база намаля до 50%. През септември нещата като че ли се пооправиха, но от октомври насам положението пак е много тежко. С всекидневното обявяване на новозаразените, със създаването на медийна истерия започна едно отдръпване на хората от ходенето на заведение.
На 26 октомври затвориха нощните заведения, а заведенията като цяло – на 27 ноември.
Сегашното затваряне според мен се дължи просто на общественото мнение. Всички щяха да кажат: “Как така затварят детските градини, а кръчмите продължават да работят?”.
ДДС-то беше животоспасяваща мярка за нашия бизнес, в който са заети около 100 хиляди българи. Специално намаляването на 9% и за доставките вкъщи беше възлово решение, защото в следващите 2-3 години това ще е най-силно развиващата се част от този сектор. Това е най-светлата негова част – и за клиента, и за нас. 98% от плащанията там минават по банков път.
- Но така или иначе намаленото ДДС е до време – засега е до края на 2021 г.
- Такава е първоначалната идея. Но ние през това време ще докажем, че бизнесът се е дисциплинирал и че приходите в бюджета въпреки намалената ставка пак са добри. И ако може, тази ставка да остане и занапред.
Но от намаляване на ДДС има смисъл, когато работиш. Когато целият ти бизнес е затворен, както е в момента, и няма никакъв оборот, тази мярка не работи.
Затова работодателските организации, включително и нашата, издигнаха искане да се компенсират спрените обороти. Тази мярка вече е предприета и работи в Германия и редица други страни. Всяка избира какъв процент от миналогодишния оборот да се компенсира. В Германия компенсират 80%, в България ще бъде само 20%, тъй като у нас данъците все пак не са толкова високи. И въпреки че сме затворени, отчитаме тази държавна подкрепа като частичен успех.
- Какво точно представлява схемата? Компенсира се само спадът на оборота, брутно или нетно, как се изчислява какъв е бил оборотът и как се плащат тези компенсации?
- В случая у нас на всяка фирма от нашия бранш, която е била принудително затворена със заповед на здравния министър, се плащат 20% от оборота, който тя е реализирала за същия период на миналата година. Двайсетте процента са нетни, т.е. след махането на данъците. Приема се, че с тези 20% бизнесът ще може да плати постоянните си разходи, тъй като затварянето не елиминира като с магическа пръчка наемите, тока и другите разходи. От нашите две сдружения успяхме да се преборим максималният праг на помощта да се вдигне от 100 000 на 150 000 лв. А максимален праг трябва да има, защото това е европейска програма и такива са изискванията. Отделно от тази мярка е помощта по 24 лева на ден на служителите. Ние настояваме от 1 януари 2021 г. помощта за персонала ни да бъде 75% от заплатата по трудов договор и за момента срещаме разбиране от Министерството на труда и социалната политика.
- А защо бизнесът настоява НАП да участва в схемата за това подпомагане?
- Защото при помощите, минаващи през оперативните програми, определено има забавяне – за осем месеца са раздадени едва около 22 хиляди гранта от 3 до 10 хиляди лева. Капацитетът на икономическото министерство за обработване на документите изобщо не отговаря на натиска, на който ведомството е подложено в момента.
Затова, тъй като в случая с компенсиране на оборотите става въпрос за неизмеримо повече фирми, настояхме помощта да се администрира от НАП. Там се пази цялата документация за оборотите на всяка фирма и когато се подаде искането за компенсация по електронен път, веднага може да видят фирмата, оборота ѝ, затворена ли е със заповед на здравния министър – по кода на икономическата дейност. Имат банковите сметки и помощта може да се преведе веднага.
Но тези помощи важат не само за заведенията, те са и за всички затворени със заповед на министъра на здравеопазването бизнеси.
- Няма ли вероятност да се правят огромни измами поради обхватността на тази програма?
- Не може да има никакъв страх от злоупотреби. Първо, НАП администрира тези компенсации, второ – приходната агенция има цялата документация. Няма как да я измамиш за осъществените от теб обороти за 2019 г., която вече е приключила и данъците, ако не са вече платени, то поне са декларирани. Няма как да се сменят числа впоследствие.
За новите фирми – тези, които са създадени през 2020 г., НАП ще ползва данните за оборотите за последния месец, в който са работили преди затварянето.
Има и условие – фирми, които са били в несъстоятелност или в лошо финансово състояние, т.е. на загуба, и с недекларирани данъци към 31 декември 2019 г., нямат право да получават тази компенсация.
За 2020 г. се приема, че тъй като е пандемична, може да има забавяне на плащането на данъците и осигуровките.
- Не е ли логично да се търси компенсация и за времето между 13 март и май-юни, когато заведенията също не работеха също с влязла в сила заповед на здравния министър?
- Не я отваряме тази тема, защото е назад във времето и не може сега тепърва да се правят изчисления. Прие се, че намалението на ДДС през юли донякъде компенсира периода на извънредното положение.
- Сега ли са по-големи загубите от затварянето на дейността, или през пролетта, когато имаше извънредно положение?
- Първо, то продължи месец и половина за ресторантите, а за нощните заведения – към 3 месеца. Сега предполагаме, че нощните заведения също ще понесат по-голям удар. Лошото сега е, че няма яснота. Всеки ден някой излиза и казва нещо ново. Най-големият проблем е липсата на предвидимост. Никой не може да е сигурен в сроковете, които дават здравните власти. Хората не знаят дали да се преориентират към друга дейност. Ние искаме възможно най-бързо да се излезе с ясен отговор на въпроса кога заведенията ще могат да отворят отново. И този път този срок да се спази, а не отново да бъдем изкупителна жертва. Сега служителите ни стоят и чакат с по 24 лева на ден, което е 480 лв. на месец, защото първоначално беше, че няма да се работи само три седмици. Отново подчертавам, че ние искаме тази помощ да стане 75% от доходите им по трудов договор.
CV
Роден в София на 11 юни 1976 г.
Завършил е икономическия университет във Виена.
Председател на Българската асоциация на заведенията, в която членуват над 160 търговски дружества с над 1200 обекта.
Съсобственик е на веригата заведения RAFFY.