Кампанията стартира утре, заделени са до 2 млн. лева
За трети път започва кампания за изкупуване на частни гори от държавата. Тя стартира от утре, а заделените средства са 2 млн. лв., съобщи Министерството на земеделието.
Причината за тези кампании е, че собствениците на частни гори у нас са над 1 милион, а горите - частна собственост, са раздробени на парцели под 10 дка, което прави управлението им трудно и неефективно. Очаква се това да намали и незаконната сеч.
Изкупуването ще се извършва и от шестте държавни горски предприятия по новоутвърдени правила. Максимално допустимата площ на един имот, както и на сумарната площ на имотите, предлагани от един собственик, се намалява от 50 на 30 дка. Това ще позволи закупуването на повече малки по площ имоти. От друга страна, до процедурата ще бъдат допускани и имоти с площ под 1 декар, в случай че такава е площта на имота при възстановяване на собствеността на собствениците му. Типът на гората няма значение.
Горските предприятия няма да купуват имоти, които са били предмет на покупко-продажба или замяна през последните 2 години, считано към датата на стартиране на приема на документи.
Крайният срок за подаване на заявления от страна на собствениците е 7 май - на място в държавните предприятия и ловни или горски стопанства по местонахождение на имотите, както и по пощата или куриер.
Процедурата по предоставяне на документи от собствениците се облекчава, за да се намали финансовата и административната тежест.
Поради големия брой подавани заявления се удължават сроковете за разглеждане на документите, оценяване на имотите, както и за изготвянето на оценки от правоспособни оценители. Ако собственикът предлага по-висока цена от тази на оценителите, сделки с терените няма да се сключват.
Предишните две кампании бяха проведени през 2016 и 2020 г. Тогава се извършиха сделки за 459 имота с обща площ 2819 дка. Тяхната стойност е 1,735 млн. лева.
Покупката на частни гори от страна на държавата стана след промени в Закона за горите от 2015 година.
Бюджет от 23,5 млн. лв. е определен за повишаване на биосигурността в стопанствата, съобщиха още от земеделското министерство. Подпомагането е по Програмата за развитие на селските райони и цели намаляване на риска и превенция от възникване на заразни болести по животните. Със средствата фермерите ще могат за закупуват или изграждат инсталации и оборудване за дезинфекция, огради и преградни съоръжения. Сред допустимите разходи са още и за безопасно съхранение на фуражи и инвестиции в санитарна инфраструктура. Приоритет при подбора на проекти ще се дава на стопани, които имат унищожени животни в стопанството си заради усложнена епизоотична обстановка.