Трите мобилни оператора у нас - А1, "Виваком" и "Теленор", са готови на търг за разпределение на честотите за 5G. Това стана ясно в понеделник след официални позиции на компаниите. Те са по повод блокирането на сегашната процедура за разпределение на честотите заради жалба в съда. Първоначално КРС планираше да продаде на търг три 20-годишни лиценза. Впоследствие всеки от телекомите получи по един пакет честоти.

От "Виваком" са заявили обхвата 3500-3600 MHz, който им е бил предоставен, но са имали интерес и към другите - 3600-3700 MHz и 3700-3800 MHz. Регулаторът обаче ги е предоставил съответно на А1 България и "Теленор". Решението било взето, защото се предоставяли същите честоти, които компаниите и в момента ползват временно, което улеснявало техническата процедура по усвояването им. От "Виваком" обаче се оспорили в съда процедурата и лицензите не могат да бъдат дадени преди магистратите да се произнесат.

Във връзка с жалбата предстои да бъдат разгледани всички законови възможности за предоставяне на радиочестотния спектър, завиха от КРС в понеделник. Комисията разгледала всички възможни механизми за ускоряване на процеса по предоставяне на радиочестотен спектър и създаването на условия за навлизането на нови технологии, в това число 5G. В максимално кратък срок регулаторът ще вземе решение по възникналия казус, за което ще предостави допълнителна информация.

"Виваком": Търг е най-прозрачната процедура

"Виваком" вярва, че най-добрият начин за придобиване на 5G честоти е чрез търг, заявиха от телекома. Това било в най-добър интерес на потребителите, на компаниите и на самия регулатор. Търгът гарантирал прозрачност за всички участващи страни а и максимални приходи от предоставения спектър за държавата. Стимулирал конкуренцията между операторите, както и иновации, които в крайна сметка са в полза на потребителите.

Ние вярваме, че прозрачността и честността, които тръжната процедура предлага, са от изключително голяма важност, когато има конкурентен интерес за определена честотна лента, какъвто е случаят в България с честотите за 5G, посочват от "Виваком".

А1 България: Наддаването да се проведе до седмица

Ако провеждането на търг е единствената алтернатива, тя би била приемлива, само ако е организиран в най-кратък срок до една седмица, защото за нас е важно да продължим напред с търговския старт на нашата 5G мрежа, заявиха от А1. Все пак оставаме дълбоко разочаровани, че КРС спря първоначалното си решение за разпределяне на честотите съгласно действащата нормативна уредба и правилата на тръжните книжа. От телекома считат, че това е опит на БТК да забави целия процес по предоставяне на радиочестотен спектър в обхвата от 3,6 Ghz.

Не е таи?на, че още преди 3 месеца ние обявихме технологичната си готовност да покрием до края на март тази година всички населени места над 10 000 жители и основните курорти с истинска 5G технология

Нашите конкуренти очевидно нямат такава подготовка и прибягват до административни начини да бавят процеса за придобиване на спектър и развитието на мрежата от пето поколение в страната, посочват от А1.

"Теленор": Ще приемем ново решение, ако е в интерес на потребителите

Оценяваме всички регулаторни промени през изминалата година, включително освобождаване на спектъра в 3,6 GHz и оптимизация на цените, като по този начин става възможно внедряването на 5G в България, заявиха от "Теленор". От оператора допълват, че са били последователни в позицията си за стартиране на 5G в България по справедлив начин.

"Теленор" още не бил получил лиценза си заради съдебното обжалване на решението за разпределението на честоти. От оператора са готови да приемат промяна в решението на регулатора, ако това е единственият прозрачен и стабилен начин за придобиване на 5G спектър и е в интерес на потребителите в страната.