17 млн. лв. инвестирал един от фондовете в облигации на агенцията за помощ на безработните, гарантирани са от правителството
Активите на частните пенсионни дружества надхвърлиха 15 млрд. лв.
Нова мода - инвестират осигуровките в разработването на ваксини срещу COVID-19. Обяснението е, че фармацията печели най-много в кризата
Френски социални помощи се плащат със заем, даден от български пенсионен фонд. Това става ясно от публикуваните инвестиционни портфейли за първото тримесечие на деветте частни универсални пенсионни фонда. В тях са спестяванията за т.нар. втора пенсия на над 3 млн. български граждани, родени след 1 януари 1960 г.
За първи път от година насам и деветте универсални фонда отбелязват положителни резултати за тримесечието. Общата сума на активите им, която отразява и стойността на спестяванията за втора пенсия, надхвърли 15,4 млрд. лв., като само за първите 3 месеца на 2021 г. се е увеличила с над 580 млн. лв. (Подробно активите на фондовете виж в таблицата.)
Тези данни показват, че
пенсионните
фондове вече
напълно са
преодолели
щетите,
които им нанесе икономическата криза, предизвикана от коронавируса в началото на миналата година. Щетите от нея бяха покрити още към юни, но по-малките фондове продължиха да отбелязват сравнително слаби резултати през цялата 2020 г.
Очакванията на фондовете са натрупванията за втора пенсия да започнат да растат все по-бързо както заради увеличението на доходите и съответно на осигурителните вноски върху тях, така и заради натрупаните активи, които носят все по-висока доходност. Неофициално експерти предвиждат, че
спестяванията за
втора пенсия
може да стигнат
до 20 млрд. лв.
към края на 2021 г.
Универсалният фонд на “Доверие” е закупил дългови книжа на стойност над 17 млн. лв., издадени от френската агенция UNEDIC, става ясно от инвестиционния му портфейл. Агенцията е част от френското правителство и изплаща социални помощи на безработни.
Книжата са
гарантирани от
френското
правителство
и са напълно нормална инвестиция, каквато е позволена на пенсионно дружество. А срещу дадените назаем пари “Доверие” ще получи доходност.
По подобни инструменти фонд “Доверие” е дал реално заем и на Европейската инвестиционна банка на стойност над 13 млн. лв.
Очевидно в последното тримесечие Франция е станала една от предпочитаните дестинации за инвестиция на българските пенсионни дружества. “Доверие” например освен дълговите книжа на социалната агенция има инвестиции и в държавни ценни книжа на държавата на стойност над 118 млн. лв.
302 618 000 лв. от спестяванията на своите клиенти за втора пенсия държи във френски държавни ценни книжа и универсалният фонд на “Алианц България”. Това са едни от най-големите инвестиции на този фонд в ценни книжа на чужда държава, сравними само с тези в Германия.
Над 104 млн. лв. във Франция в държавни ценни книжа е вложил и фондът Ен Ен. И тук тези инвестиции заемат доста голям дял от парите, вложени в чуждестранни ценни книжа и облигации.
Една от най-големите инвестиции на универсалните пенсионни фондове остават българските държавни ценни книжа. Това обаче се дължи на нормативните ограничения, които имат фондовете за вложенията си.
Нова мода в инвестициите на пенсионните фондове са акции на производители на ваксини срещу коронавируса, показват още инвестиционните портфейли на деветте дружества. “Доверие” например има над 18 млн. лв. в акции на фармацевтичната компания “Санофи”, която се очакваше да е една от първите, разработили ваксина срещу COVID-19, но все още не е извадила продукт на пазара.
“Алианц” пък са инвестирали над 5 млн. лв. в акции на “Джонсън и Джонсън”, чиято ваксина вече е на пазара, а в най-скоро време се очакват доставки от нея и в България. Още 2,4 млн. лв. са вложени от това дружество в компанията “Пфайзер”, която произвежда първата одобрена ваксина срещу коронавируса.
Ен Ен също е инвестирал близо 8 млн. лв. в същите две фармацевтични компании, производители на ваксини срещу коронавируса. Този фонд има значителни вложения и в германския фармацевтичен гигант “Байер”. В “Рош” и “Новартис” пък инвестира част от парите за втора пенсия универсалният фонд “Съгласие”.
По над 11 млн. лв. в акции на “Пфайзер” и “Новартис” държи и универсалният пенсионен фонд на “ЦКБ-Сила”.
Както при чуждестранните ценни книжа, така и при акциите на частни компании фондовете търсят възможно най-добра доходност при най-нисък риск. Нормално е да инвестират в най-печелившия отрасъл като фармацията, коментира пред “24 часа” инвестиционен посредник, който е осъществявал сделки за универсалните пенсионни фондове.
2/3 от парите за
втора пенсия
обаче са
съсредоточени
само в 3 фонда -
“Доверие”, “ДСК-Родина” и “Алианц България”.
Още близо 4 млрд. лв. са в активите на следваща тройка фондове - “Съгласие”, Ен Ен и “ЦКБ-Сила”, докато активите на трите най-малки фонда общо не стигат и 1 млрд. лв.
Прогнозите са, че през тази и следващата година на пазара на пенсионните дружества ще започне окрупняване. Вече бе сключена сделка за продажбата на фонда Ен Ен от досегашните му холандски собственици на белгийската група KBC, която в България притежава и банката ОББ.
Окрупняването ще се дължи главно на започващото плащане на вторите пенсии, което може да се окаже предизвикателна задача за по-малките фондове, ако не бъдат погълнати от по-големите, коментират експерти.
Тристранката обсъжда как се намалява доходът от НОИ при плащане от частен фонд
Новата формула за намаление на основната пенсия при получаване на втора ще включва и осигурителната вноска от 12%, която държавата плащаше за всеки между 2009-а и 2015 г. Тази промяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж ще се обсъжда в понеделник на тристранка.
Тя ще отчита и годините стаж без осигуряване в частен фонд. Така вместо с 20 основната пенсия ще се намалява с 9%. Това ще се разпише в Методика за изчисляване на индивидуалния коефициент.
Промените ще влязат в сила от 1 септември, като първите с право на втора пенсия ще бъдат около 17 хил. жени, които ще навършат 61 г. и 8 месеца. Новата формула засяга около 2 314 200 души, родени след 31 декември 1959 г. Около 168 хил. ще имат втора пенсия между 2021 и 2024 г. Тук влизат и първите мъже, които ще се пенсионират от август 2024 г.
До 30 юни тази година хората, изпуснали 5-годишния срок, ще могат да прехвърлят към Националния осигурителен институт партидите си от частните фондове, като се дава и обратната възможност. Става дума за жени, родени между 1960 и 1964 г. Ако те изберат да останат в частните пенсионни фондове, имат три варианта. Първият е еднократно плащане за малките партиди под 900 лв. Разсрочено плащане на втората пенсия е вторият продукт, когато парите в партидата не стигат за пожизнена пенсия, но надвишават три пъти размера на минималната. През тази година месечното плащане трябва да е между 45 и 300 лв. Има и три вида пожизнени пенсии, от които да избират. Те обаче ще получат намалена пенсия от държавата.
До 30 юни пък пенсиите на бивши военни и полицаи, възползвали се от ранното пенсиониране в последните 5 години, може да бъдат преизчислени и да се вдигнат, като бъде намален коефициентът на редукция.
В наредбата се регламентира и служебното преизчисление на пенсиите, въведено заради пандемията. То засяга над 407 хил. работещи пенсионери.